Zamknięcie roku w programie Symfonia Finanse i Księgowość
Przyszedł czas na zamknięcie roku w programie Symfonia Finanse i Księgowość. Czy jest to operacja trudna? To oczywiście zależy od wielu czynników: ilości dokumentów, złożoności rozliczeń – rozrachunków, a także od struktury kosztowej w firmie.
Operację zamknięcia roku przeprowadzę na danych, których użyłem do napisania artykułu: Przebudowa struktury planu kont rozrachunkowych na przełomie roku obrotowego w programie Symfonia Finanse i Księgowość. Jest tam niewiele dokumentów, a baza i plan kont skonstruowany bardzo intuicyjnie – wręcz standardowo.
Pierwszą operacją będzie oczywiście sprawdzenie, czy firma bilansuje się. W tym celu na koniec roku sprawdzam obrotówkę na kontach syntetycznych za pomocą dostępnego raportu: Obroty kont aktywnych. Jest to (uważam) jeden z najlepszych raportów w programie przedstawiający w różnych wymiarach salda kont.
Rys. 006-01-raport-obroty-kont-aktywnych
Raport ten znajduje się w grupie raportów Konta w zakładce Raporty. Pamiętajmy aby przed wykonaniem raportu zmienić datę na ostatni dzień roku obrotowego, zaznaczyć koniecznie „Uwzględnij zapisy z bufora”, a okres sprawozdawczy ustalić na ostatni okres w roku.
Dlaczego nie piszę aby wszystkie te operacje wykonywać na koniec roku. Pamiętajcie, że rok obrotowy nie musi się zgadzać z rokiem kalendarzowym.
Obliczamy raport. Po wyliczeniu zaznaczamy zespół – Wszystkie, na dole po lewej stronie „Narastająco”, a gdy to zaznaczymy pojawi się – „Z bilansem otwarcia” i to też zaznaczamy.
Pojawiające się kwoty oznaczają całą obrotówkę z naszego ostatniego roku obrotowego.
Teraz zaznaczamy „Saldo dwustronne/Per saldo” i w kolumnach „Saldo Wn”, a także „Saldo Ma” powinniśmy dostać wynik zerowy.
Rys. 006-02-raport-obroty-kont-aktywnych-obliczony
Co to oznacza. Taki wynik informuje nas o tym, że firma w ciągłości roku obrotowego zamyka się saldem zerowym i jest to jak najbardziej poprawne. Jeżeli dostaniecie w wyniku saldo po jakiejś stronie, to na pewno macie źle wprowadzone dokumenty do bufora i trzeba je jak najszybciej poprawić. Częstym błędem wynikającym z tego raportu jest wprowadzenie dokumentu na nie ostatni poziom analityczny – pamiętajmy, że raport liczy nie z obrotówek, a z sald kont. Jeżeli więc w jakimś dokumencie nie będzie podane końcowe konto, to system nie weźmie go przy podliczeniu do sumy.
Poprawianie błędów w dokumentach to zbyt obszerny temat – zasługujący na osobny artykuł…
Jeżeli otrzymacie w końcu salda zerowe, to na tapetę idzie Rachunek Zysków i Strat, a potem Bilans Zamknięcia.
Na początek liczę zawsze Bilans Zamknięcia – dlaczego nie Rachunek?
Przecież rachunek policzy mi się do bilansu automatycznie (zaraz to zobaczycie). A jeżeli wystąpią jakieś błędy to i tak program „wykrzyczy mi je” w odpowiednim komunikacie.
Liczymy Bilans: Raporty → Zestawienia → Bilans…
Rys. 006-03-raport-bilans-ustawienia
Zaznaczamy, „Uwzględnij zapisy w buforze” (Dolicz Rachunek Zysków i Strat – jest już zaznaczone), zmieniamy stan na „KOŃCOWY” i klikamy „Oblicz”.
I „Zonk” – dostajemy informację, że:
Rys. 006-04-raport-bilans-blad
To jest to o czym wspominałem. Klikamy „OK” i dostajemy informację o tym, że co stało się takiego, że program nie był w stanie obliczyć nam Bilansu.
Rys. 006-05-raport-bilans-blad-informacje
Okazało się, że mamy nieprawidłową definicję pozycji kont 201 i 299 (jeżeli ktoś czytał artykuł: Przebudowa struktury planu kont rozrachunkowych na przełomie roku obrotowego w programie Symfonia Finanse i Księgowość– to pamięta, że tam modyfikowaliśmy konta aby wykonać operacje przeksięgowania rozrachunków na konto techniczne).
Jeżeli chcemy, to możemy wydrukować sobie błędy – przydaje się jeżeli mamy ich sporo, albo zamykamy okienko przyciskiem „Zamknij”. Jeszcze tylko mała informacja o tym, że „Wszystkie komunikaty zostaną bezpowrotnie utracone” i mamy swój Bilans.
Rys. 006-06-raport-bilans-obliczenia
Niestety nie będziemy zadowoleni. Bilans nie bilansuje się!
W tym prostym przypadku wynika to oczywiście z naszego ostrzeżenia, które program przekazał nam podczas wyliczania bilansu. A konkretnie z braku podłączenia kont 201 i 299 do układu.
Pamiętajmy, że jeżeli konto nie jest podłączone do układu, to obrotówka poda nam prawidłowe dane, a układy takie jak Bilans i RZiS – już niekoniecznie.
Pozostaje nam tylko naprawić błąd.
Na szybko podam, że należy wejść do Ustawienia → Układ Bilansu. Otworzy się nam struktura Bilansu. Klikamy przycisk Konta. W nowym okienku po lewej stronie znajdują się konta nie przypisane do układu, a po prawej konta przypisane do układu ale w miejscu w którym się aktualnie znajdujemy.
Rys. 006-07-uklad-bilans-konta
Zamykamy okienko konta. Na strukturze Bilansu odnajdujemy pozycję do której powinno należeć konto nie podpięte do układu. Zaznaczamy ją (w naszym przypadku będzie to pozycja: Należności krótko terminowe, od pozostałych jednostek, z tyt, dostaw i usług, do 12 miesięcy). Klikamy jeszcze raz przycisk „Konta”, a następnie dwuklikiem przenosimy konto z lewej strony na prawą i zamykamy okienko.
Rys. 006-08-uklad-bilans-konta-przypisanie
Po kliknięciu okazuje się, że program zadaje nam jeszcze jedno pytanie. Słusznie – przypisywane konto jest kontem bilansowym rozrachunkowym, czyli konto nasze do układu bilansu musi być podpięte saldem Wn i saldem Ma i to w różne strony układu.
Rys. 006-09-uklad-bilans-konta-przypisanie-zapytanie-saldo
Znajdujemy się w Aktywach, więc saldo które musimy przypiąć jest saldo Wn. Klikamy w przycisk „Saldem Wn”. Okienko się zamyka, a nasze konto widzimy już po prawej stronie poprzedniego (na rysunku widać naszą pozycję podświetloną na żółto).
Rys. 006-10-uklad-bilans-konta-przypisanie-saldo-wn
To samo robimy w przypadku wszystkich kont występujących po lewej stronie okienka.
Pamiętajmy, że konto to jest kontem rozrachunkowym z saldem po obu stronach. A my przypięliśmy tylko stronę Wn. Przechodzimy więc na stronę Pasywa. Odnajdujemy Zobowiązania krótkoterminowe → Wobec pozostałych jednostek → z tyt. dostaw i usług → do 12 miesięcy i postępujemy tak jak przy przypisaniu po stronie Aktyw. Program już nie zapyta się nas jaką stroną ma przypiąć do układy, gdyż została mu już tylko strona Ma.
Rys. 006-11-uklad-bilans-konta-przypisanie-saldo-ma
Gdy już wszystkie konta zostaną podpięte wracamy do zestawienia bilansu i liczymy je od nowa.
Jeżeli dostaliśmy poprawny wynik, czyli strony bilansują się konkretną kwotą zgodną oczywiście z saldami kont, to możemy być zadowoleni.
Rys. 006-12-raport-bilans-obliczenia-ok
Oczywiście sprawdzamy też wyliczenie RZiS i jeżeli wystąpią podobne problemy to rozwiązujemy je tak samo jak przy Układzie Bilansu – korzystamy tylko z Układu RZiS (i nie ma tam problemu z dwustronnością konta – no chyba, że jest to konto Specjalne).
Przebrnęliśmy już przez sprawdzenie poprawności obrotówki, Bilansu, RZiS – a co z dokumentami?
Jeżeli nasze układy liczą się prawidłowo, to możemy przypuszczać, że i w dokumentach nie mamy żadnych błędów – nic bardziej mylnego – ale o tym dowiecie się w kolejnej części artykułu:
Zamknięcie roku w programie Symfonia Finanse i Księgowość – część 2
Witam serdecznie
Mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić.Przy zamykaniu roku i automatycznym przeksięgowaniu część kont nie ma przeksięgowania na wynik. Pojawia się też komunikat iż sa dokumenty z datą księgowania inną niż ostatni dzień zamykanego roku.
Witam,
Zacznę od końca. Jeżeli ma Pani dokumenty z datą księgowania wykraczającą poza datę końca roku, to należało by zamknąć rok z data ostatniego zaksięgowanego dokumentu.
Może się przecież zdarzyć, że otrzymamy dokument z poprzedniego roku w roku bieżącym i musimy go zaksięgować z datą większą lub równą z datą otrzymania.
Nie ma w tym nic dziwnego. Ale w związku z tym data księgowania zamknięcia roku będzie przesunięta do daty tego ostatnio zaksięgowanego dokumentu.
A rok i tak zamknie się na ostatni dzień roku obrotowego…
Teraz pierwsza sprawa. Zamknięcie roku powoduje automatyczne wyksięgowanie WSZYSTKICH kont wynikowych na konto wyniku finansowego.
Jeżeli konto ma inna definicję nie zostanie wyksięgowane.
Proszę opisać bardziej ten problem – może coś jest z definicjami kont nie tak.
Gdyby chciała Pani skorzystać z mojej pomocy proszę pisać poprzez formularz kontaktowy bądź tu na forum publicznym.
Postaram się pomóc.
Pozdrawiam
Przy księgowaniu dokumentów z bufora do ksiąg w FK – data w programie ustawiona na 30-06-2020 (dokumenty wybrane z okresu 06/2020)
po sprawdzeniu dokumentów F5 = pojawia się błąd Data wprowadzenia wybiega w przyszłość.
Data wprowadzenia w dokumencie pierwotnie 01-06-2020 – jak zmieniam w programie CTRL+d na 30-06-2020 to się zmienia na 30-06-2020 pomimo tego że dokument np. jest wprowadzony 01-06-2020
Czy jest możliwość jakoś to obejść ?? Bo finalnie trzeba księgować każdy dokument osobno – tylko tak się da.
Nie widzę tu żadnego problemu. Chociaż rzeczywiście problem wprowadzenia dokumentu do systemu może trochę denerwować.
To w jakiej kolejności wprowadzane są dokumenty do programu nie ma nic wspólnego z wprowadzeniem dokumentu do ksiąg.
Po zaksięgowaniu dokumentu nie widać już daty wprowadzenia dokumentu do bufora bo ta data zmienia się na datę zaksięgowania danego dokumentu,
Więc, jeżeli poprawia Pani dokument mając zmienioną datę w programie na ostatni dzień miesiąca to nie będzie miało to żadnego znaczenia dla tego dokumentu.
Ważne daty to: data dokumentu, data operacji, data otrzymania.
Poprawianie daty wprowadzenia w dokumencie który mamy za chwilkę zaksięgować – zmieniając ciągle datę na taką jak faktycznie ten dokument był wprowadzany – to ewidentna strata czasu.
Zawsze gdy zamykam okresy, księgują na ostatni dzień danego okresu – nawet jeżeli przypada on na niedzielę czy inny dzień wolny lub inne święto.
I nikt nigdy nie miał z tym żadnego problemu – wliczając w to wszelkiej maści “kontrolerów” czy audytorów.
Proszę się tą datą w ogóle nie przejmować.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Mam problem z wygenerowaniem bilansu zamknięcia. Rachunek zysków i strat generuje się pięknie, ale już w bilansie nie pokazuje się pozycja “zysk netto”, która prawidłowo oblicza się w rachunku wyników (pozycja “uwzględnij rachunek wyników” jest włączona). Różnica pomiędzy saldem aktywów i pasywów jest dokładnie kwotą zysku netto, którego nie widać w bilansie. Czy wpływ na to może mieć fakt, że nie zamknąłem jeszcze poszczególnych miesięcy?
Nie. Nic nie musi być ani zamknięte ani zaksięgowane. RZiS liczy się w locie przy liczeniu Bilansu i podawany jest w pozycji zysku netto. Proszę zwrócić uwagę na podpięcie kont do pozycji Wynik finansowy w układzie bilansu. Może się okazać, że braku podpięcia kont nie pokazuje błędu. Podpięcie kont można sprawdzić w ustawieniach->układ bilansu. Proponuję wejść w tą konfigurację i wybrać układ z wciśniętym klawiszem SHIFT. System wtedy odświeży informację o przyporządkowaniach kont i ewentualnie wyświetli konta nie podpięte. Może się okazać, że coś jest nie tak…
Proszę też zwrócić uwagę na to jaki układ bilansu ma Pan aktualnie podpięty, tzn. jaki się liczy. Gdyby nie pomogło, to proszę o kontakt ponownie.
Ni hu hu. Nic się nie zmieniło. Konto 860 wynik finansowy jest podpięte prawidłowo. Może z ręki trzeba zaksięgować na tym koncie kwotę zysku? Przy okazji pokazuje się informacja, że konto 490 posiada niepoprawną definicję w poprzednim roku obrachunkowym.
Nic nie powinno się księgować na tym koncie oprócz przeksięgowań na wynik z lat poprzednich lub gdy jest decyzja co z wynikiem zrobić – np. po walnym.
Proszę poprawić ten błąd podpięcia kont w ustawieniach-Parametry stałe w każdym roku gdzie to występuje.
Ten błąd powoduje nieprawidłowości w wyliczeniu rachunku za rok poprzedni.
A wynik finansowy program sobie sam zaksięguje przy operacji zamykania roku.
Pozdrawiam
DZIEN DOBRY
próbuje zrobić bilans, pozamykałam juz miesiące i mam wszystko w księdze.
wyskakuje mi komunikat ze saldo konta WF jest różne od 0 (sprawdziłam i rzeczywiście jest mam tam BO po stronie ma). I dalej komunikat: jeżeli zeszłoroczny WF został już wyksięgowany na konto rozliczenie WF to wybierz zamknij rok a w przeciwnym wypadku wykonaj przeksięgowania???
O co chodzi? Jakie przeksięgowania? Przeciez nawet chyba nie wolno robić samemu jakiegoś przeksięgowania?
Proszę o pomoc,
pozdrawiam,
Olga
System informuje Panią, że na koncie Wyniku Finansowego jest saldo. Oznacza to, że nie wyksięgowała go Pani z tego konta samodzielnie (jest to zapewne saldo z poprzedniego roku). System sam nie wyksięguje tego salda, bo nie wie na co ma być przeznaczony wynik. Jeżeli jest to zysk – czyli tak jak w Pani przypadku – to musi istnieć po walnym jakaś decyzja – co z nim zrobić. Czy przeznaczyć go na podniesienie kapitału, utworzenie kapitału zapasowego, czy po prostu wypłatę dywidendy. Jeżeli takiej decyzji w trakcie poprzedniego roku nie było, to powinno się przed zamknięciem roku wyksięgować go na konto rozliczenie wyniku finansowego z lat ubiegłych. A potem zaksięgować wszystkie dokumenty i zamknąć rok. Nie można robić ręcznie wyksięgowania kont wynikowych na wynik finansowy – bo to program robi podczas zamknięcia roku sam.
Pozdrawiam
już sobie poradziłam
To super.
Jeżeli chciała by Pani podzielić się w jaki sposób to Pani zrobiła, to bardzo proszę odpisać po prostu na swój komentarz.
Pozdrawiam.
Po zamknięciu roku 2018 w programie, dokonały się przeksięgowania kont wynikowych i wydrukowałam bilans zamknięcia. Przy generowaniu bilansu otwarcia na 2019 rok mam komunikat : nie ustalono konta WF operacja zostanie przerwana. I tak: mam bo w programie, który zgadza się z bz z 2018 roku. Jest tam również konto WF z prawidłową kwotą. Nie mam bo na kontach bankowych. Tak jakby nie było bo na 2019. Cały czas mam komunikat: wprowadź bo.
Będę wdzięczna za pomoc.
W programie w ustawieniach kont nie ma podanego konta WF (860).
Proszę to sprawdzić…
Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź. Nie prowadzę raportów kasowych w Symfonii, prowadzi je inna osoba w excellu, dlatego chciałabym móc sprawdzić z kontem kasa walutowa bilans zamknięcia. Chodzi mi zatem tylko o raport z konta kasa walutowa a nie o raport kasowy walutowy. Czy żeby sprawdzić poprawność stanu konta ze stanem raportu kasowego można użyć funkcji – raport kasowy – k. np. 101-1 i odhaczyć na dole pole – wszystkie/waluty?
Witam, zaczynam przygodę z walutami w Symfonii. Mam założone konta kasy w różnych walutach. Np. przy koncie kasa EUR bilans otwarcia jest zarówno w Euro jak i w PLN ( nie są sobie równe po przeliczeniu), w zależności od tego co odznaczę. Proszę o informację jaka tu panuje zasada, co należy odhaczyć – daną walutę, obcy, wszystkie – aby sprawdzić bilans zamknięcia danego konta. Czy Symfonia przenosi BO w złotówkach do nowego roku? Czy poprzez raport z konta można sprawdzić prawidłowy bilans zamknięcia konta kasa?
Witam,
W BO należy wprowadzić waluty za pomocą WALUT, aby mieć kurs przeliczenia (http://pomoc.sage.com.pl/Help/fk/Symfonia/2019_d/10069).
Proszę pamiętać, że program zapisuje przede wszystkim wartości w złotówkach, a więc należy podać kurs waluty jeżeli chcemy mieć informację o nim.
Jak najbardziej BZ przenosi się do BO następnego roku z kursami zgodnie z zapisami na koncie (o ile konto jest kontem z definicji walutowym).
W każdym raporcie walutowym podawane jest saldo zarówno w złotówkach jak i walucie (http://pomoc.sage.com.pl/Help/fk/Symfonia/2019_d/147497).
Pozdrawiam
Witam,
czy jest jakiś automat do wystornowania w 2019 roku przeszacowania walut dokonanych na 31.12.2018 r.?
Z tego co mi jest wiadomo, to nie.
Przeszacowanie, jeżeli ma służyć tylko do wyceny bilansowej na koniec roku, wykonuje się na kopii aby później ominąć kłopot odwracania operacji.
Dawno nie podchodziłem do tematu, więc może wersje nowe coś zmieniają w tym względzie.
Niestety nie dysponuję na chwilę obecną takimi informacjami (nikt nie jest doskonały).
Pozdrawiam
Witam z dniem 01.01.2018 roku wprowadziłam Symfonie F=K 2.0 jako nowy program księgowy, . Po zamknięciu roku 2018 bilans generuje się ok, jednak w rachunku zysków i strat kolumna :” na koniec 2017″rok jest wyzerowana gdyż program nie posiada danych na temat przychodów i kosztów za rok poprzedni. W związku z koniecznością wysyłania e-krs – pytanie moje brzmi – jak dokonać w programie uzupełnienia tych danych , aby wygenerować kompletny RZiS w programie celem przekształccenia go w żadany przez e- krs format pliku. Pozdrawiam B. Socha KOKiR
Witam,
Jeżeli będzie Pani korzystała z e-Sprawozdań Symfonii to na etapie uzupełniania danych w RZiS dopisze Pani brakujące dane.
Jeżeli chce Pani uzyskać wydruk z tak poprawionego zestawienia, to może inaczej… Proszę sobie wykonać zestawienie RZiS i na poprzednim roku nanieść poprzez opcję “popraw” dane takie jakie były a koniec roku poprzedniego, po czym zapisać to. Można takie zestawienie wydrukować.
Należy mieć to na uwadze, że ponowne przeliczenie zestawienie nie wyświetli tych kwot. Jednakże po naciśnięciu przycisku “popraw” znów się pokażą.
To może rozwiązać Pani problem.
Pozdrawiam
dziekuję bardzo. Pozdrawiam. Beata S
Katarzyna | 20 czerwca 2014 z 07:58 | Odpowiedz
Witam ponownie,
w planie kont konto 490 mam zdefiniowane jako wynikowe, zwykłe i w kontach specjalnych jako konto rozliczeniowe do zespołu 4 mam wpisane konto 490 a mimo to nadal program nie generuje BO bo twierdzi że w poprzednim roku konto 490 ma nieprawidłowa definicję. Czy na coś jeszcze mam zwrócić uwagę?
avatar Arkadiusz Grzyb | 21 czerwca 2014 z 13:12 | Odpowiedz
Witam.
Są dwa możliwe problemy:
1. Jeżeli ma Pani komunikat: „Konto 490 posiada nieprawidłową definicję w poprzednim roku obrachunkowym” – to konto 490 nie ma przyporządkowania do układu RZiS.
2. Jeżeli komunikat brzmi: „Konto „rozliczenie kosztów” nie istnieje lub jest nieprawidłowo zdefiniowane” – to konto 490 nie jest podane w Ustawieniach – Parametry stałe – konta specjalne – Rozliczenie kosztów.
Więc u Pani występuje pierwszy problem.
Proszę w poprzednim roku podłączyć konto 490 do układu RZiS. Przecież system musi wg jakiejś procedury policzyć Bilans i Rachunek w starym roku aby poprawnie podać Pani wartości w roku następnym.
Po poprawieniu tego błędu powinno być wszystko w porządku.
Pozdrawiam
avatar Katarzyna | 22 czerwca 2014 z 20:32 | Odpowiedz
Witam Panie Arkadiuszu,
ok poddaję się. Przyporządkuję konta do RZiS proszę tylko jeszcze mi pomóc zmienić układ z kalkulacyjnego na porównawczy. Pozdrawiam.
avatar Arkadiusz Grzyb | 23 czerwca 2014 z 01:14 | Odpowiedz
Witam,
Proszę się nie poddawać… Program to tylko narzędzie i trzeba je odpowiednio ustawić aby działał tak jak chcemy.
Ale z tym układem to nie będzie tak prosto…
Dlaczego chce Pani go zmienić?
Takie rzeczy wykonuje się bezproblematycznie tylko zakładając nowy rok lub na początku pracy z programem.
Zmiana w trakcie roku jest bardzo kłopotliwa i w większości przypadków zupełnie niepotrzebna.
Proponuję bardziej przebudować układy do prezentacji w odpowiednim układzie, a zmiany dokonać dopiero zakładając następny 2015 rok.
Dzień dobry, Panie Arkadiuszu, wszystko to, co skopiowałam powyżej dokładnie przestudiowałam, ale….komunikat: „Konto 490 posiada nieprawidłową definicję w poprzednim roku obrachunkowym” – to konto 490 nie ma przyporządkowania do układu RZiS – otóż jest właśnie przyporządkowany do RZiS w A.II (zmiana produktów) a mimo to przy opcji w 2019r. “Generuj BO” ciągle krzyczy to samo, czyli: „Konto 490 posiada nieprawidłową definicję w poprzednim roku obrachunkowym” . Co jeszcze poza tym (może to tu tkwi przyczyna….), przeglądając plan kont w Ustawieniach, wybierając układ RZiS dla jednostki mikro, widnieje z kolei: brak definicji pozycji…. what this is about!!!! Nie ma pomysłu…
Witam,
Proszę cofnąć się do każdego roku obrotowego i sprawdzić od razu dnie rzeczy. Przyporządkowanie do układu i obecność konta 490 w ustawieniach.
Gdzieś musi być błąd. Jeżeli to nie pomoże trzeba szukać głębiej… Może coś się podwinęło w aktualizacji, albo przy jakichś zmianach w pracach nad układami… Może trzeba by było puścić raporty diagnostyczne. Trudno powiedzieć. Proszę na razie zrobić to co napisałem na początku i dać znać.
Pozdrawiam
Witam,
mam pytanie o księgowanie w Symfonii, bo szczerze pogubiłam się. Dokumenty najpierw wprowadzam do bufora w dacie wpływu, natomiast księguje je z ostatnim dnem miesiąca np. 31.10. Fv, które wpłynęły później, ale dotyczą poprzedniego miesiąca, doksięgowuję z datą wpływu np. 08.11. Czy dobrze robię? W dzienniku mimo księgowania z datą 08.11 mam datę 31.10…
Pozdrawiam
Witam serdecznie ,
mam problem z obrotami kont aktywnych. Juz sprawdziłam wszystko co mogłam a jednak ciągle mam różnicę 20 zł po stronie MA.
Bardzo proszę o podpowiedz gdzie szukac tego błędu ?? Istnieje jakis raport który może mi pokazać co jest nie tak ??
Pozdrawiam
Obroty kont aktywnych mają to, że potrafią podać saldo (persaldo) całej firmy. Jeżeli saldo nie zamyka się na 0 to świadczyć to może o nieprawidłowości w dekretowaniu dokumentów. Najprawdopodobniej, brakuje konta w jednym lub kilku zapisach lub to konto nie wskazuje na ostatni poziom analityki. Warto sprawdzić najpierw dokumenty w buforze za pomocą F5 (zaznaczamy wszystkie CTRL+A i naciskamy F5 – oczywiście data w programie powinna wskazywać przynajmniej na dzień ostatniego zapisanego w buforze dokumentu). Po takiej “akcji” dokumenty z błędami zostaną oznaczone czerwonym wykrzyknikiem i te należało by sprawdzić. Jeżeli to nie pomorze to jest kilka raportów naprawczych – ale to nie miejsce i czas aby je opisywać…
Pozdrawiam
Witam serdecznie
Mam źle zdefiniowane konto 290
mam tak
układ; bilans
aktywa: brak definicji pozycji
pasywa: Aktywa B II 4
Jak to poprawić ?
Witam,
Konto z grupy 2 to konto rozrachunkowe, należy je podpiąć obydwoma saldami, wn i ma w przeciwne strony układu bilansu.
Nie wiem co to u Pani za konto ale proszę je podpiąć gdzieś do rozrachunków w aktywach saldem Wn (zresztą tylko takie pozostaje).
Proszę wejść w Układ Bilansu, kliknąć przycisk konta, a następnie stanąć gdzieś na jakiejś pozycji na aktywach – jak wspomniałem gdzieś na rozrachunkach, np. inne. Następnie w okienku z kontem kliknąć po lewej stronie dwukrotnie albo użyć do tego przycisku Przypisz. Po tym konto saldem Wn powinno przeskoczyć w okienku na prawą stronę.
To wszystko – konto zostało podpięte…
Takie podpięcie zostało opisane w artykule: https://www.slonecznasymfonia.pl/zamkniecie-roku-w-programie-symfonia-finanse-i-ksiegowosc/
Pozrawiam
Dziękuje bardzo. Oczywiście to było to…Pozdrawiam
Nie potrafię obliczyć bilansu zamknięcia, otrzymuję komunikat, że konto wynik finansowy nie istniej lub jest nieprawidłowo zdefiniowane. Zdefiniowałam je jako bilansowe szczególne, przypisując do pozycji A.VI(PASYWA). Gdy wyświetlam konta w bilansie zysk mam z wartością ujemną. Zapisy na konie są ok. Nie wiem o co chodzi?
Proszę o pomoc. Co robię nie tak?
Witam,
Proszę sprawdzić w ustawieniach programu, czy konto 860 jest podane jako konto wyniku finansowego – nie wystarczy je tylko podpiąć do układu ale też wskazać w ustawieniach (Ustawienia->Parametry stałe->Konta specjalne). W ustawieniach pozycja Wynik finansowy i Rozliczenie kosztów (o ile ma Pani konto 490) muszą być podane… Problem powinien zniknąć…
Pozdrawiam
Panie Arkadiuszu Grzyb,
dziękuje za jasne komentarze w sprawie zamknięcia roku.
Zamykałam rok po raz pierwszy
i niestety wyksięgowałam ręcznie dokument prosty z zamknięcia kont wynikowych tzn. z konta 860,
ponieważ musiałam coś znaczącego przeksięgować w koszty.
Pojawił się problem wartości wyniku finansowego z informacją w wyniku bilansowym
oraz problem w informacji o wyniku finansowym za rok ubiegły już w 2017 roku z rokiem ubiegłym czyli 2016
Ostatecznie stornem czerwonym wyksięgowałam moje PK z konta 860 i ponownie zamknęłam rok.
Mam wszystko poprawnie. Symfonia jest wspaniała…
Importujemy tysiące dokumentów do Symfonia FK.
Polecam takie kompleksowe rozwiązania!!!
Pozdrawiam,
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, praktyczne rozwiązania i wsparcie …
Dziękuję bardzo….
Dzień dobry,
jak wykonać kopie bezpieczeństwa zanim, zacznę zamykać rok? Program Symfonia ERP Finanse i Ksiegowość Extra 2017d.
Witam,
Trochę późno odpowiadam, ale jeżeli jeszcze nie poradziła sobie Pani z tym problemem, to wszystko zależy jaką ma Pani zainstalowaną bazę danych MSSQL i czy jest to wersja Standard czy Express. Jeżeli Standard to należy uruchomić SQL Server Management Studio (w zależności od wersji zainstalowanej na Pani komputerze), jeżeli ma Pani wersję Express (instalowaną standardowo z Symfonia ERP) to należy ściągnąć i doinstalować ww Menagement Studio najlepiej tożsame z wersją SQL z jaką ma Pani zainstalowaną – na płycie instalacyjnej z ERP jest 2012. Ściągnie je Pani z: https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29062 trzeba tylko wybrać odpowiednią wersję ENU\x64\SQLManagementStudio_x64_ENU.exe dla systemów 64 bitowych lub ENU\x86\SQLManagementStudio_x86_ENU.exe dla systemów 32 bitowych.
Następnie loguje się Pani do tego narzędzia (niestety musi znać Pani hasło do sa – Super Administrator) i:
1. Na drzewku po lewej rozwijamy Databases potem na naszej bazie (jakoś się nazywa) klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy Task -> Back Up…
2. Patrzymy czy Destination wskazuje na Disc i wybrany jest katalog docelowy – jeżeli tak to wystarczy kliknąć na dole OK i poczekać na zakończenie wykonywania kopii, jeżeli nie to klikamy ADD… potem przy Destinations on Disc i File name: rozwijamy klikając … otwiera się nowe okno a tam wybieramy katalog a na dole w pole File name wpisujemy kopia.bak. Klikamy OK. Jeżeli już zapisze się to na liście będzie wpis odnośnie naszej kopii i wtedy klikamy OK i czekamy na zakończenie się procesu tworzenia kopii.
Dla “nieinformatyka” nie jest to prosta operacja więc jeżeli zgubi się Pani gdzieś pomiędzy instalacją a tworzeniem pliku kopii to proszę o kontakt ze mną poprzez formularz kontaktowy na stronie lub znalezienie jakiegoś informatyka na miejscu…
Pozdrawiam
PS. Pisałem na szybko – przepraszam za ewentualne błędy językowe…
Metodą prób i błędów doszła do tego, że program proponuje konta bilansowe rozrachunkowe,
na których nie było jeszcze zapisów.
Dodałam sobie konto Przeszacowanie walut – 299 jako bilansowe rozrachunkowe.
I teraz pytanie w jakiej pozycji w bilansie to powinno być wykazane?
Rozumiem, że tam trafi wycena z kont 201+202 itd rozrachunki z odb i dost
oraz wycena środków pieniężnych tj. 102 +131 itd
Próbuję zrozumieć jak to działa w Symfonii, bo instrukcja ta ogólnie to podaje.
Witam,
Odpowiedziałem Pani e-mailem, ale dodam, że można użyć dowolnego konta rozrachunkowego – do którego nie jest podpięta kartoteka, ja używam konta 200 bez żadnych analityk. Konto to należy podpiąć w tym samym miejscu co konta 201, 202, 203 i 204 – czyli ogólnie mówiąc tak jak rozrachunki z kontrahentami…
Cała dokumentacja z programu dostępna jest w programie w górnym Menu: Pomoc -> Dokumentacja… A tam Finanse i Księgowość – Algorytmy i reguły obliczeń.pdf
Pozdrawiam
Fik2017b Sprawdziłam i zaksięgowałam wszystkie dokumenty.
Księgi od lutego. W sumie trzy konta z zapisami walutowymi.
131 rach bankowy walutowy EUR
132 rach bankowy walutowy GBP
204 zagraniczni odbiorcy EUR
W planie kont wszystkie konta mają zaznaczenie “konto walutowe”
Na kontach rach bankowych prowadzone rozrachunki w ciągu roku.
Wybierając prognozę przeszacowania walut w oknie
pojawiają mi się tylko konto 131 i 204
Nie widzi 132 a saldo na koniec roku wynosi 37,26 GBP
Co może być przyczyną? Co jeszcze sprawdzić
znalazłam
wystarczy kliknąć na daną walutę i pojawiają się konta z zapisami dla tej waluty 🙂
A co do pytania z postu wyżej na koncie technicznym nie tworzą się zapisy
program księguje to np 131 /755-2
Jednie jeśli ma się na kontach rozbite 755-1 podatkowe a 755-2 niepodatkowe
to przed dokonaniem przeszacowania w ustawieniach-parametry stałe-kota specjalne
zmienić konto w pozycji Różnice kursowe na 755-2
Może komuś się przydadzą te wyjaśnienia, bo z instrukcji to się człowiek nie dowie,
trzeba przerobić samemu.
Pracuję na FiK2016 Pierwszy rok działalności firmy. Sprawdzam ustawienia przed zamknięciem.
W pozycji konto techniczne przeszacowania walut mam w rozwijanej liście do wyboru tylko
dwa konta tj.
242 Niedobory, szody
245 Nal doch na drodze sądowej
Dlaczego takie?
Mam od grudnia nową wersję programu Finanse i Księgowość. Niestety mam wszystkie dokumenty w buforze i teraz dopiero chciałam zaksięgować z odpowiedniki datami ale nie mogę ustawić w programie daty sprzed aktualizacji. Czy istnieje na to jakiś sposób?
Skrót klawiszowy CTRL+D umożliwia zmianę daty… jeżeli o to Pani chodzi…
Witam
Mam pytanie dotyczące odwrócenia pod datą 01 stycznia roku następnego różnic kursowych z wyceny bilansowej zrobionej w programie za pomocą funkcji przeszacowanie walut.Czy istnieje jakiś mechanizm automatycznego stornowania,czy taką operacje należy wykonać ręcznie?
Dziękuje za pomoc
Witam,
Z tego co wiem, to nie istnieje żaden automatyczny mechanizm stornujący dokument automatycznych różnic kursowych.
Problemem jest to, że dokument różnic kursowych jest w jednym roku obrotowym, a ten stornujący powinien znaleźć się w następnym.
Ten temat kiedyś był “na tapecie” ale zawsze stosowaliśmy metodę odtwarzania danych z kopii bezpieczeństwa sprzed wykonaniem przeszacowania – po oczywiście sporządzeniu zestawień do wyceny bilansowej. Oczywiście zawsze można dokument stornujący wprowadzić ręcznie. O ile przy kilku, kilkunastu transakcjach jest to do przyjęcia o tyle przy kilku tysiącach już nie…
To tyle w temacie od strony technicznej, bo jeżeli chodzi o różnice – koszt/przychód podatkowy, różnice zrealizowane itp… to już wywód na trochę dłużej…
A tak na marginesie… Można zawsze użyć prognozy przeszacowania – przed wykonaniem samego przeszacowania – a dokumenty wyceny wprowadzać ręcznie… Potem usunąć… lub już automatem wystornować.
Pozdrawiam
Witam, Wyciag bankowy mam zdefiniowany niestety jako raport kasowy. Zaksiegowanie dokumentu WB powoduje powstanie ujemnego salda banku. Takiego dokumentu nie moge zaksiegowac (jest w buforze). Probowalam zrobic jego kopie, ale przy otworzeniu kopii i zmianie zdefiniowanego na nowo wyciagu bankowego, wszystkie dane gina. Bez takiej korekty nie zamkne roku. Prosze o pomoc
Witam,
Można oszukać program odpowiednio go konfigurując – nie jest to niestety proste…
Załóżmy, że typ dokumentu Raportu Kasowego to RK.
Aby wyłączyć kontrolę zerowego salda dla tego dokumentu musimy wpisać odpowiednią komendę w pliku konfiguracyjnym bazy danych.
Proszę w katalogu w którym jest baza danych odnaleźć plik firma.ini. otworzyć go w zwykłym notatniku i odnaleźć sekcję [Raporty Kasowe 2016] – jeżeli dotyczy to roku 2016. Tam może być taki zapis:
[Raporty kasowe 2016]
RK=100
Gdzie 100 to po prostu konto kasy…
Na końcu należy dopisać: RK_blokadasaldaMa=0 – gdzie RK na początku to symbol raportu kasowego.
Sekcja cała powinna wyglądać tak:
[Raporty kasowe 2016]
RK=100
RK_blokadasaldaMa=0
Teraz zapisujemy plik konfiguracyjny i otwieramy bazę danych.
Jeżeli teraz chcielibyśmy zaksięgować taki dokument to nie powinno być z tym problemu.
Proszę zobaczyć, że sprawdzenie F5 nie wyświetla stosownego błędu o powstaniu ujemnego salda.
Dla przykładu podam, że jeżeli raport ma symbol RKP1, a konto kasy to 100-2-1, to sekcja powinna wyglądać tak:
[Raporty kasowe 2016]
RKP1=100-2-1
RKP1_blokadasaldaMa=0
Pozdrawiam
PS. Dla informacji… Zapis ten działa tylko i wyłącznie dla roku jak w nagłówku i dla tego jednego dokumentu.
Dziekuje za odpowiedz, ale moj problem dotyczy juz 2010 i wyciagu bankowego zdefiniowanego jako raport kasowy. Czy te zmiany polegajaze na wprowadzeniu blokady na raporcie kasowym zmienia wyciag bankowy?
To nie ma znaczenia jak nazywa się dokument, a jakim typem dokumentu został stworzony… Faktura sprzedaży może być przecież utworzona na podstawie typu rachunek uproszczony sprzedaży – wtedy nie trzeba będzie wypełniać formatki VATu… To dla tych którzy nie są VATowcami…
Pozdrawiam
Witam,
zamykam kolejny rok w Symfonii, i moje pytanie czy powinnam zatwierdzić BO, jeśli tak to pod jaką datą 01.01.? mam co miesiąc dokumenty z datą wystawienie z okresu następnego np data wykonania usługi 31.12.2015 ale data wystawienia faktury 05.01.2016 i tak jest dokument wprowadzony do ksiąg, zawsze zamykałam księgi do 15 dnia następnego miesiąca, ale czy tak jest poprawnie także w przypadku grudnia, no bo księgowanie będzie z datą 15.01.2016 a dzień bilansowy to 31.12.2015. proszę o odpowiedź.
Dziękuję
Witam,
Nie… Zatwierdzenie BO raczej wykonuje się po badaniu biegłego lub … po takim czasie aby być pewnym, że już absolutnie żadnych zmian nie będziemy robili…
Teraz dalej…
Poprawnie…
Jeżeli występują takie dokumenty to księguję je zawsze do 20 następnego miesiąca, nawet wtedy gdy jest to przełom roku.
Jeżeli jakiś dokument przekracza 20 to daję go już do następnego okresu.
Czy jest to poprawne?
jeszcze nigdy nikt nie podważył tego toku myślenia.
Pozdrawiam
Witam, czy prawidłowo robię, zamykając miesiące jeżeli bilans otwarcia mam zaksięgowany, ale nie zatwierdzony? (poprzedni rok obrotowy mam jeszcze nie zatwierdzony).
Pozdrawiam
Oczywiście, że tak. Bilans zatwierdza się po badaniu biegłego albo wtedy gdy jesteśmy pewni, że już nic nie będziemy zmieniać.
Pozdrawiam
Zamykam rok i praktycznie wszystkie konta nie mają definicji pozycji przy generowaniu bilansu. W poprzednim roku wszystkie konta mają poprawną definicję pozycji. Czy jest jakiś sposób, abym nie musiał ręcznie na nowo generować wszystkich definicji pozycji konta w planie kont? To przecież mi zajmie z godzinę lub dwie i tak w każdym kolejnym roku. Co robię nie tak, że ta definicja nie przechodzi automatycznie? Zaznaczę, że nic się w planie kont przez ten rok nie zmieniło, te same konta, nawet ta sama analityka, niektóre są zerowe.
Witam…
Tak na szybko.
Można w roku poprzednim wygenerować model księgowy firmy i wgrać go do roku bieżącego – bez definicji dokumentów i rejestrów – same układy (jeżeli jednak zaksięgował Pan jakikolwiek dokument w roku bieżącym – to się nie uda… Proszę pamiętać, że zaksięgowany dokument to także Bilans Otwarcia).
Jeżeli chodzi o generowanie planu kont w nowym roku – nie wiem jaką ma Pan wersję programu – ale na samym końcu tworzenia nowego roku jest takie dłuuuuuuuugie pytanie i na niego trzeba odpowiedzieć NIE – często użytkownicy idąc “za ciosem” klikają cały czas tak… no i to się źle kończy. Oczywiście nowy rok generujemy wtedy gdy wszystkie konta w poprzednim roku są podpięte do układu.
Co do szczegółów odnośnie generowania modelu księgowego i jego późniejszego importu – odeślę Pana do dokumentacji programu… Z tego co pamiętam nie pisałem o tym na łamach Słonecznej… Może warto.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
W RZiS w wariancie porównawczym w A II Zmiana stanu produktów podpinamy:
490 Wn, 490 Ma,
5-tki
6 (wyroby gotowe, półprodukty)
640
701 Koszt własny sprzedaży wyrobów?
Czy coś mylę?
Jeśli tak, to 6 – tki to konta bilansowe, jak mogę je podpiąć również do RZiS?
Bardzo proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
Witam,
Konta bilansowych do wyliczeń rachunku nie można przypiąć.
A właściwie można przypiąć – ale tylko w celu wykazania wartości z kont (salda tych kont nie są jednak sumowane z innymi kontami wynikowymi).
Takim przykładem jest konto np. podatków akcyzowych – wartości są wykazane w RZiS, ale nie brane do wyliczeń rachunkowych.
Może zagmatwałem trochę ale sens jest oczywisty.
Jeżeli tak chce Pani wykazać, to można to zrobić dodając analitykę do pozycji układu i klikając w lewe skrajne pole w tej pozycji zaznaczamy tzw… gwiazdkę – ona pozwala nam na dodanie konta które już zostało gdzieś dodane lub konta bilansowego.
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję, bardzo mi Pan pomógł 🙂
Po to jestem…
Pozdrawiam
Witam. Księguję dokumenty i mam problem z jednym dok pk i wb. Zaksięgowało mi wszystkie te dok oprócz jednego. Dokument sprawdzony i poprawny. A wyskakuje komunikat o błędzie że dokument jest rozliczony wb który nie został zaksięgowany. Ten wb jest z późniejszego miesiąca niż pk. Jak można rozwiązać tą sytuację? Zaznaczam, że korzystam z fk 2015.
Witam,
Najprawdopodobniej oba dokumenty to transakcja i rozliczenie walutowe.
Najpierw program chce aby zaksięgować utworzoną transakcję, potem dopiero jej rozliczenie.
Jeżeli będzie Pani chciała zrobić to odwrotnie (a system automatycznie rozlicza różnice kursowe) to taki będzie efekt.
Proszę to sprawdzić…
Jeżeli jednak chodzi o inną sytuację, to proszę się jeszcze odezwać.
Pozdrawiam
Witam ponownie,
Dziękuję bardzo za poprzednią pomoc. Mam jeszcze jeden problem. Wygenerowałam już bilans, wcześniej podpięłam konto z którym miałam problem i wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że robię obliczenie rzis podobnie jak bilans i niestety wychodzą same zera. Proszę o podpowiedź w czym problem i jak go rozwiązać. Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
A w którym roku sporządza Pani wydruk Bilansu i RZiS?
Jeżeli jest to pierwszy rok obrotowy – może tak być, jeżeli nie wprowadzała Pani Bilansu Otwarcia – a jedynie Obroty rozpoczęcia.
Program nie ma żadnych danych aby je wyświetlić.
Jeżeli jest to kolejny rok, to po wygenerowaniu BO należy go zaksięgować.
Wtedy dopiero zostanie pokazany na kontach i w obliczeniach.
Proszę się nie obawiać BO można wielokrotnie otwierać i księgować – aż do zatwierdzenia.
Może o to chodzi…
Pozdrawiam
A jeżeli konto o którym pisałam zostało zdefiniowane jako bilansowe zwykłe a powinno być bilansowe rozrachunkowe, to jeżeli dokonano na nim już zapisów i zapisy te zostały już zaksięgowane, to da się jeszcze zmienić to konto na rozrachunkowe? Jeżeli nie to czy jak dopisze je do bilansu jako zwykłe nie zniekształci mi to zapisów bilansu? Jeżeli zniekształci, to jak prawidło sprostować teraz te zapisy ?
Witam,
Na tym etapie nie ma możliwości zmiany definicji konta.
Można to zrobić jedynie poprzez system raportów Symfonii lub pracując bezpośrednio na bazie danych.
Takie modyfikacje są niestety płatne.
Jeżeli jest to konto bilansowe zwykłe, to w zależności od strony salda można dowolnie – na dzień sporządzenia BO – zmienić stronę przyporządkowania. Konto bilansowe zwykłe można przypiąć tylko raz w układ Bilansu – ale możemy wybrać po której stronie.
Jeżeli nie chce Pani przepinać konta, albo chce Pani aby konto to było rozrachunkowe, a co za tym idzie była możliwość przypięcia po obu stronach Bilansu to ma Pani kilka możliwości:
1. Poczekać na zmianę roku i w nowym (po utworzeniu) zanim zaksięguje Pani Bilans Otwarcia zmienić definicję konta na rozrachunkowe.
2. Utworzyć nowe konto. Ze starego wyksięgować wszystko na konto techniczne, a następnie wksięgować z technicznego na to nowe o odpowiedniej definicji. Proszę pamiętać o zestornowaniu na czerwono zapisów na koncie technicznym, aby nie było sztucznej obrotówki.
3. Zamówić raport zmieniający definicję konta – co wiąże się z opłatą za jego wykonanie.
Pozdrawiam
Witam,
Jestem początkującym użytkownikiem programu symfonia i przy zamknięciu roku pojawił mi się problem przy utworzeniu bilansu, a mianowicie pojawiły się następujące błędy :
1). Nieprawidłowa definicja dla konta 280
2). Pasywa-zła kwota, pozycja : Zysk ( strata) netto Różnica: 6000 ( kolumna początek roku) Różnica : 6000 ( kolumna stanu na koniec okresu ).
wykazuje saldo Wn. i w planie kont zostało zdefiniowane w następujący sposób : Odpisy aktualizujące należności
Zaznaczam że konto 280 zostało w planie kont zdefiniowane w sposób następujący : syntetyczne, bilansowe, zwykłe, układ : bilans, brak definicji def. pozycji. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu i podpowiedź jak doprowadzić do utworzenia bilansu, bez pojawiania się błędów.
Witam,
1. Ustawienia -> Układ Bilansu – przycisk Konta… Po lewej będą znajdowały się konta do podpięcia do układu – po prawej miejsce podpięcia. Czyli wszystkie konta, które znajdują się po lewej stronie MUSZĄ zostać podpięte. Podpinamy stając na odpowiedniej pozycji układu – klikamy KONTA a następnie zaznaczając konto po lewej stronie klikamy je dwukrotnie albo klikamy przycisk Przypisz.
Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli konto jest rozrachunkowe albo szczególne to musimy przypiąć je dwiema stronami w obie strony układu. Dla konta rozrachunkowego będzie to Saldo Wn w Aktywa, a saldo Ma w Pasywa. Konto szczególne możemy przypiąć w to samo miejsce obiema stronami – przykład – konto 860 (wynik finansowy).
2. Jeżeli chodzi o pozycję VIII w Bilansie to ma tu być podpięte konto opisane wyżej, czyli 860 obiema stronami układu.
Być może nie zrozumiałem problemu z pkt. 2 więc proszę o dokładniejszy opis problemu…
Pozdrawiam
Witam,
Nie zatwierdziłam jeszcze zamkniętego roku 2014. Przy próbie zatwierdzenia roku wyskakuje mi taki komunikat: Aktualna data programu przypada na okres zamknięty. Dokument nie może być zaksięgowany w tym okresie. Zmień datę i spróbuj ponownie.
Rok 2015 mam już zamknięty, zmieniałam już datę nawet na bieżącą ( marzec 2016) i nadal ten sam komunikat.
Co robić?
Z góry dziękuje i pozdrawiam
Witam, mam takie pytanie ponieważ chcę zamknąć rok . Niestety przy zamknięciu wyskakuje mi komunikat , że Bilans Otwarcia nie został zaksięgowany. Czy mogę prosić o pomoc w tej sprawie? Co należy zrobić aby móc zamknąć rok? Pozdrawiam
Witam,
Należy po prostu wejść do BO i go zaksięgować.
Jeżeli jest to pierwszy rok działalności i nie był BO wprowadzany, to proszę zaksięgować zerowy BO.
Następnie przystąpić do zamykania roku.
Pozdrawiam
Witam, usunęłam dokumenty z bufora w m-cu styczniu, jest ich dosyć dużo i zamiast je księgować ponownie chcę przywrócić kopię bezpieczeństwa. Jak mogę to zrobić? Pozdrawiam i dziękuję.
Witam, Odtworzy Pani wszystko z kopii o ile jest zrobiona.
Jeżeli ma Pani kopię, to wystarczy przejść w Symfonii do tzw. stanu bez firmowego – jeżeli jest Pani zalogowana do bazy to proszę się wylogować nie zamykając jednak samego programu. Menu Plik – koniec pracy z firmą.
Wtedy w menu głównym będzie dostępna opcja “ODTWÓRZ”. Po jej wybraniu należy wskazać kopię do przywrócenia. System spyta się czy na pewno i że nadpisze dane i że jeżeli to zrobimy to bezpowrotnie nam to zrobi… Wszędzie się zgadzamy.
Gdy już kopia zostanie odtworzona i zalogujemy się do bazy będziemy mieli dane właśnie z tej kopii.
UWAGA. Proponuję jednak przed wykonaniem odtworzenia zrobić aktualną kopię – w razie czego…
Pozdrawiam
Dzień dobry,
mam pewien problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. Podczas księgowania dokumentów , a konkretnie zmiany okresów sprawozdawczych w poszczególnych dokumentach, nagle wyskoczył mi błąd nr 87 Zapełniona tablica identyfikatorów.
Co robić?Bardzo proszę o pomoc.
Witam,
Błąd ten to przepełnienie tablicy identyfikatorów.
Występuje czasami gdy księguje się dokumenty z dużą zawartością zapisów (lub dużej ilości dokumentów na raz) na bazach pracujących na standardowej instalacji bez Pervasive.
Nie będę opisywał co go powoduje, bo… za długo musiałbym pisać…
Dodam tylko, że można zmienić niektóre wpisy w plikach konfiguracyjnych systemu i Symfonii co może poprawić sytuację.
Najlepiej by było zakupić Pervasive – rozwiąże to wiele problemów związanych z szybkością, stabilnością i bezpieczeństwem.
A na razie… proszę po prostu zamknąć program i uruchomić go ponownie.
Tablica się wyczyści i znów będzie można księgować…
Pozdrawiam
Dzień dobry,
mam takie pytanie techniczne: chciałabym zaksięgować dokumenty i zamknąć rok, niestety w programie została zablokowana opcja księgowania (dla bezpieczeństwa żeby przypadkiem nie zaksięgować od razu do ksiąg). I pytanie moje jak to odblokować? Z góry dziękuję za odpowiedź:)
Witam,
Proszę wejść do: Ustawienia -> Dane o firmie -> Użytkownicy, wyedytować (przycisk Popraw) konto konkretnego użytkownika, a tam na formatce proszę zaznaczyć checkbox “Księgowanie dokumentów oraz BO i OR” i zatwierdzić przyciskiem OK.
Po przelogowaniu się na tego użytkownika będzie można księgować dokumenty.
Pozdrawiam