Wysyłka sprawozdania finansowego do eKRS

W dniu wczorajszym popełniłem ten czyn i wysłałem sprawozdanie finansowe do eKRS. Sprawozdanie jednego z klientów zostało sporządzone przez księgową w biurze rachunkowym i podpisane kwalifikowanym podpisem (otoczonym).

Ktoś powie, przecież to nic wielkiego ale…

Ostatnio, o czym pisałem w artykule Najczęstsze pytania na temat e-sprawozdań finansowych 2 – suplement okazało się, że eKRS nie przyjmuje e-Sprawozdań podpisanych Profilem Zaufanym. Rzeczywiście jedna z „firm” postanowiła wdać się w dyskusję z KRS o tym, że nie mogą nie przyjmować e-Sprawozdań opatrzonym podpisem PZ ponieważ na taki pozwala ustawa o rachunkowości która wydaje się naczelna w stosunku do firm, które muszę się z tego obowiązku wywiązać.

KRS twierdziło, że PZ nie jest podpisem kwalifikowanym i trudno było by dla nich stwierdzić, czy podpisany profilem dokument jest autentyczny i że jest podpisany przez osobę uprawnioną do podpisanie tego dokumentu.

I jak to zwykle bywa przez niedogadanie się dwóch urzędów cierpi na tym zwykły obywatel, który przecież tylko chce wypełnić obowiązek jaki na nim spoczywa. A za przeproszeniem urzędy mają to w „najmniejszym poważaniu”.

Ale muszę zaraz dodać, że KRS stanął na wysokości zadania i problem ten został rozwiązany.

Przy podpisywaniu dokumentu profilem zaufanym (jeżeli wcześniej plik został podpisany podpisem kwalifikowanym) dostaniecie informację o nieprawidłowym podpisie. To też może kogoś denerwować, bo zwykle podpis kwalifikowany jest tym ważniejszym podpisem niż PZ. Jednak PZ najzwyklej w świecie nie potrafi online zweryfikować podpisu kwalifikowanego. Dziwi mnie to, ponieważ do samej usługi PZ można przecież dostać się weryfikując swoją tożsamość WŁAŚNIE PODPISEM KWALIFIKOWANYM (specjalnie napisałem to dużymi literami – to nie błąd edytora).

Nie mniej jednak cały proces przebiegł prawidłowo (o ile nie liczyć kilku momentów z przeciążeniem serwerów) i e-Sprawozdanie w końcu zostało przesłane.

Na koniec dodam jeszcze taką ciekawostkę. Przy dołączaniu już podpisanego pliku z e-Sprawozdaniem pierwsza data jaką wpisujecie do eKRS musi być datą sporządzenia pliku e-Sprawozdania, a nie momentu wysyłki. Świadczy to o tym, że eKRS sprawdza sobie plik pod względem struktury i odczytuje tą konkretną datę.

Nie zamieszczam tu screenów z operacji ponieważ ze względu na ochronę danych osobowych i interesów klienta musiałbym bardzo okroić prezentowane treści.

Jeżeli macie Państwo uwagi, lub swoje doświadczenie z wysyłką e-Sprawozdań to proszę piszcie o nich w komentarzach pod tym artykułem. Czym więcej będzie informacji na ten temat, tym kolejnym osobom będzie łatwiej wykonać to zadanie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *