Aktualności

Wysyłka sprawozdania finansowego do eKRS

W dniu wczorajszym popełniłem ten czyn i wysłałem sprawozdanie finansowe do eKRS. Sprawozdanie jednego z klientów zostało sporządzone przez księgową w biurze rachunkowym i podpisane kwalifikowanym podpisem (otoczonym).

Ktoś powie, przecież to nic wielkiego ale…

Ostatnio, o czym pisałem w artykule Najczęstsze pytania na temat e-sprawozdań finansowych 2 – suplement okazało się, że eKRS nie przyjmuje e-Sprawozdań podpisanych Profilem Zaufanym. Rzeczywiście jedna z “firm” postanowiła wdać się w dyskusję z KRS o tym, że nie mogą nie przyjmować e-Sprawozdań opatrzonym podpisem PZ ponieważ na taki pozwala ustawa o rachunkowości która wydaje się naczelna w stosunku do firm, które muszę się z tego obowiązku wywiązać.

KRS twierdziło, że PZ nie jest podpisem kwalifikowanym i trudno było by dla nich stwierdzić, czy podpisany profilem dokument jest autentyczny i że jest podpisany przez osobę uprawnioną do podpisanie tego dokumentu.

I jak to zwykle bywa przez niedogadanie się dwóch urzędów cierpi na tym zwykły obywatel, który przecież tylko chce wypełnić obowiązek jaki na nim spoczywa. A za przeproszeniem urzędy mają to w “najmniejszym poważaniu”.

Ale muszę zaraz dodać, że KRS stanął na wysokości zadania i problem ten został rozwiązany.

Przy podpisywaniu dokumentu profilem zaufanym (jeżeli wcześniej plik został podpisany podpisem kwalifikowanym) dostaniecie informację o nieprawidłowym podpisie. To też może kogoś denerwować, bo zwykle podpis kwalifikowany jest tym ważniejszym podpisem niż PZ. Jednak PZ najzwyklej w świecie nie potrafi online zweryfikować podpisu kwalifikowanego. Dziwi mnie to, ponieważ do samej usługi PZ można przecież dostać się weryfikując swoją tożsamość WŁAŚNIE PODPISEM KWALIFIKOWANYM (specjalnie napisałem to dużymi literami – to nie błąd edytora).

Nie mniej jednak cały proces przebiegł prawidłowo (o ile nie liczyć kilku momentów z przeciążeniem serwerów) i e-Sprawozdanie w końcu zostało przesłane.

Na koniec dodam jeszcze taką ciekawostkę. Przy dołączaniu już podpisanego pliku z e-Sprawozdaniem pierwsza data jaką wpisujecie do eKRS musi być datą sporządzenia pliku e-Sprawozdania, a nie momentu wysyłki. Świadczy to o tym, że eKRS sprawdza sobie plik pod względem struktury i odczytuje tą konkretną datę.

Nie zamieszczam tu screenów z operacji ponieważ ze względu na ochronę danych osobowych i interesów klienta musiałbym bardzo okroić prezentowane treści.

Jeżeli macie Państwo uwagi, lub swoje doświadczenie z wysyłką e-Sprawozdań to proszę piszcie o nich w komentarzach pod tym artykułem. Czym więcej będzie informacji na ten temat, tym kolejnym osobom będzie łatwiej wykonać to zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *