Finanse i KsięgowośćJak to zrobić w programie Finanse i KsięgowośćPoczątkujący

Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towaru – Dokument Specjalny w Programie Symfonia Finanse i Księgowość ver. 2014

Ostatnio pisałem o Odwrotnym Obciążeniu i zastosowaniu nowego typu dokumentu – Dokumentu Specjalnego. Dzisiaj użyjemy go do obsłużenia operacji jaką jest Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towaru.

Standardowo wprowadzaliśmy dokument Faktura Nabycia, a następnie do niego dokument WNT – czyli Faktura Wewnętrzna. W Fakturze Nabycia (FN) dekretowaliśmy koszt i tworzyliśmy zapis na konto kontrahenta zwykle w walucie obcej, a w Fakturze Wewnętrznej naliczaliśmy i odliczaliśmy VAT.

No cóż… W tym artykule zrobimy to podobnie, tylko zamiast dwóch dokumentów użyjemy jednego.

Od wersji 2014 dostępny jest tzw. Dokument Specjalny, którym możemy za ewidencjonować praktycznie każdą operację księgową, nawet bardzo nietypową i w dowolnej walucie.

Najpierw jednak przedstawię sytuację obecną jaką stosowaliśmy do tej pory.

Proszę pamiętać, że ustawodawca nie zabrania stosować faktur wewnętrznych, więc takie rozwiązanie jakie przedstawię teraz jest nadal poprawne (w starszych wersjach programu praktycznie jedyne).

Dotychczasowe rozwiązanie.

 1. FWN – Faktura Wewnątrzwspólnotowego Nabycia zdefiniowana jako Faktura Nabycia, w której dekretujemy tylko zakup, czyli koszt (magazyn) i zapis na koncie kontrahenta.
 2. WNT – Faktura Wewnętrzna WNT – która służy nam tylko do uzupełnienia rejestru VAT i zadekretowania kwot na konta VATu wynikające z rejestru.

001 – Definicja Faktury Wewnątrzwspólnotowego Nabycia - FWN

Rys. 001 – Definicja Faktury Wewnątrzwspólnotowego Nabycia – FWN

002 – Definicja rejestrów VAT – rejestr naliczony WNT

Rys. 002 – Definicja rejestrów VAT – rejestr naliczony WNT

003 – Definicja rejestrów VAT – rejestr należny WNT

Rys. 003 – Definicja rejestrów VAT – rejestr należny WNT

004 – Definicja Faktury Wewnętrznej WNT

Rys. 004 – Definicja Faktury Wewnętrznej WNT

Jak widzicie definicja dokumentów jest prosta, a rejestry VAT skonfigurowane są jako zwykłe.

To, że trafiało to do odpowiednich pól w deklaracji VAT-7 to była zasługa WNT – czyli Faktury Wewnętrznej WNT i oznaczeniu, że VAT jest Unijny (kolumna „UE” w rejestrze VAT).

005 – Tak wyglądałaby poprawnie wprowadzona faktura nabycia FWN

Rys. 005 – Tak wyglądałaby poprawnie wprowadzona faktura nabycia FWN

006 – Tak wyglądałaby poprawnie wprowadzona faktura wewnętrzna WNT - Dekretacje

Rys. 006 – Tak wyglądałaby poprawnie wprowadzona faktura wewnętrzna WNT – Dekretacje

007 – Tak wyglądałaby poprawnie wprowadzona faktura wewnętrzna WNT – Rejestr VAT

Rys. 007 – Tak wyglądałaby poprawnie wprowadzona faktura wewnętrzna WNT – Rejestr VAT

Gwarantuję, że tak wprowadzane dokumenty do wersji 2014 działały bezproblemowo.

A w wersji 2014… Też będzie działało prawidłowo

008 – Poprawna deklaracja VAT-7 wg starej konfiguracji

Rys. 008 – Poprawna deklaracja VAT-7 wg starej konfiguracji

Jak to w takim razie zmienić… Aby całość operacji wprowadzić jednym dokumentem.

Utwórzmy zatem nowy dokument używając typu DS.

009 – Poprawnie skonstruowany Dokument Specjalny dla FWN

Rys. 009 – Poprawnie skonstruowany Dokument Specjalny dla FWN

Proszę zauważyć, że jako rodzaj transakcji wybraliśmy „Zakup z samoopodatkowaniem”, czyli tak samo jak przy Odwrotnym Obciążeniu – tak na marginesie… to przecież chcemy zrobić… tylko dla transakcji unijnej i w walucie obcej.

Możemy też wybrać Walutę dla dokumentu – ja wybrałem EURO oraz wcześniej używane rejestry VAT do ewidencji VAT WNT.

Najważniejszą jednak sprawą jest zaznaczenie w bloku „Rejestry VAT” to, żeby program pokazywał kolumnę „UE” i „Usługa”. Usługa nie jest konieczna, ale gdyby w takim dokumencie wystąpiła, to lepiej być na to przygotowanym. Pamiętajmy, że definicji dokumentu nie zmienimy po wprowadzeniu pierwszego dokumentu wg tej definicji. Niektóre – najważniejsze – opcje będą zablokowane.

Teraz wprowadźmy taki dokument jak wcześniej ale wg nowego typu i zobaczmy co się będzie działo.

010 – Wprowadzanie FWN za pomocą Dokumentu Specjalnego

Rys. 010 – Wprowadzanie FWN za pomocą Dokumentu Specjalnego

Jeżeli przeczytaliście poprzedni artykuł „Odwrotne Obciążenie w programie Symfonia Finanse i Księgowość ver. 2014” to nie będziecie mieli problemów z wprowadzeniem też i tego dokumentu.

Zainteresowanych proszę o jego przeczytanie.

011 – Wprowadzanie FWN – Rejestr VAT

Rys. 011 – Wprowadzanie FWN – Rejestr VAT

Najważniejsze są zmiany w rejestrze VAT, bo tam musimy użyć rejestrów do VAT WNT i zaznaczyć kolumnę „UE” zaraz za datą rejestru i znacznikiem. Jeżeli będzie to VAT związany z usługą, to zaznaczamy też kolumnę „Us” znajdującą się za kolumną „UE”. Oczywiście wtedy trzeba dodać usługę tak jak nowy rejestr.

Ale zobaczmy jak teraz wygląda deklaracja VAT-7

012 – Prawidłowa deklaracja VAT-7 dla FWN

Rys. 012 – Prawidłowa deklaracja VAT-7 dla FWN

Jak widzicie teraz system za ewidencjonował VAT w deklaracji poprawnie.

Co też chcieliśmy uzyskać.

22 komentarze do “Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towaru – Dokument Specjalny w Programie Symfonia Finanse i Księgowość ver. 2014

 • Dzień Dobry

  Potrzebuje umieścić podatek zapłacony od VAT-23 (Zakup samochodu ciężarowego z UE) w deklaracji VAT-7 pozycja 38. Jak to zrobić tak aby kwota pokazywała się w pliku JPK?

  Odpowiedz
 • Witam pytanko do WNT muszę zrobić korektę vat deklaracji i jpk faktura przyszła póżno. Data faktury marzec wiec vat należny w marcu w deklaracji i jpk a naliczony w sierpniowej deklaracji i jpk jak to zrobić aby vat należny wszedł do jpk marcowego a vat naliczony do jpk sierpniowego. Pozdrawiam

  Odpowiedz
   • Mam podobny problem jak Aga.

    Dostałam fakturę WNT z opóźnieniem i muszę wykazać Vat należny w marcu a naliczony w wrześniowej deklaracji i już myślałam, że mi się udało, bo w korekcie deklaracji Vat-7 marcowej wszystko jest ok.

    Tylko nie wykazuje mi tej zmiany w korekcie deklaracji Vat EUK za marzec ( vies i ptaszek przy EU o zaznaczony)

    Odpowiedz
 • Witam, czy jest jakiś szybszy sposób na wprowadzanie WDT ? Obecnie najpierw wybieram walutę w głównym oknie, wpisuje kwoty przy kontach, wchodzę do rejestru i przepisuje z dołu przeliczone kwoty z GBP na PLN.

  Odpowiedz
 • Najnowsza wersja Waszego programu, przy ustawieniu” dokumentu specjalnego” wg Waszego wzorca i zaznaczonych ptaszkach w rej VAT” UE i U “nadal nie wydziela w deklaracji VAT-7 nabytych usług w Unii E. Przy symulacji tylko usług z UE, w deklaracji VAT-7 pokazuje tylko podstawę i VAT naliczony, natomiast podstawę i VAT należnego nie pokazuje w ogóle/w samych rejestrach VAT jest wszystko prawidłowo/. Gdzie tkwi błąd?
  Do tej pory rejestry VAT sporządzałam odręcznie i wysyłałam elektronicznie do MF. Teraz zobowiązani jesteśmy do JPK, stąd problem. Opiekun z firmy Patcom w Szczecinie jest praktycznie nie osiągalny. Bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedz
  • Witam,
   Coś musi być nie zaznaczone albo “niedokonfigurowane”.
   Samo to, że rejestr jest WNT (są to predefiniowane w programie rejestry WNT należny i WNT naliczony) oraz zaznaczenie “ptaszka” powinno spowodować zaliczenie go do odpowiedniej komórki w deklaracji VAT 7.
   Dla pewności jeszcze raz sprawdziłem i nie ma żadnych problemów.
   Proszę sprawdzić jeszcze raz ustawienia.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Witam,
  Od stycznia w Symfonii finanse i księgowość przy niektórych kontrahentach podczas zapisu do bufora pojawia się komunikat “Dane kontrahenta różnią się od danych kartotekowych”. Czym to jest spowodowane? Kontrahenci stali istnieją bez zmian od dawna.

  Odpowiedz
  • Witam,
   To ważny temat… Od wersji 2017a nastąpiła zmiana odnośnie używania danych kontrahentów.
   Ma to szczególne znaczenie podczas importu dokumentów ze źródeł zewnętrznych do FKP.
   Od tej chwili mogą istnieć dwie wersje danych kontrahenta: te w kartotece kontrahentów i te na dokumencie.
   O co chodzi… O to, żeby w razie zmiany danych kontrahenta nie zmieniać danych w już wystawionych dokumentach. Ma to miejsce, gdy klient zmienia nazwę, a pozostałe dane takie jak NIP, REGON i inne nie uległy zmianie. Taki kontrahent jest przecież tym samym – tylko zmienił nazwę… Dzięki temu zachowujemy całą historię rozrachunkową z tym klientem… Dotychczas zakładaliśmy nowego kontrahenta z nową historią… Oczywiście jak wspomniałem wyżej szczególne znaczenie ma to podczas importu dokumentów – tam został dodany parametr określający skąd dane podczas importu mają być pobrane…
   Komunikat odnośnie zmian zobaczymy tu: http://www.slonecznasymfonia.pl/sage-symfonia-2-0-finanse-i-ksiegowosc-2017-a/ w części: Dane kontrahenta na dokumentach.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Witam.
  W FK wszystko pięknie, ale jak zdefiniować w Handlu dokument, który po wyeksportowaniu do FK będzie takim właśnie nowym dokumentem wewnątrzwspólnotowego nabycia aby uniknąć konieczności wystawiania faktury wewnętrznej. Przy fakturze walutowej nie ma bowiem pola samoopodatkowanie.

  Odpowiedz
  • Witam,
   Rzeczywiście w Handlu przy dokumentach walutowych nie ma opcji samoopodatkowanie i nie wykluczone, że trzeba wystawiać fakturę wewnętrzną w Handlu… Jeżeli chce podam Panu kontakt do firmy specjalizującej się w Handlu Sage – znają ten program od podszewki i być może znają rozwiązanie problemu. Proszę o kontakt…
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Witam,
  Bardzo prosto…
  Fakturę wprowadzamy jako zakup (dobrze jest utworzyć sobie osobny typ), kontrahent musi mieć VIES, używamy dwóch rejestrów VAT: 1 – Nabycie towarów UE – VAT naliczony i 2 – Nabycie towarów UE – VAT należny. Oczywiście stawka VAT w każdym rejestrze identyczna… To wszystko…
  Aby zapis był widoczny w VAT-UE musimy dokument zaksięgować.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Witam
  czy mógłby Pan opisać naprostrzy sposób jak dokonać zapisu Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towaruw w KPIR w małej symfoni.
  Byłbym bardzo wdzięczny.

  Odpowiedz
 • Witam,
  Dziękuję za odpowiedź. Udało się. Utworzyłam jeszcze raz nowy FWN oraz nowy dokument w 2016 i zaczęło działać. Być może to złośliwość “przedmiotów martwych”:)
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Witam,
  Na początku 2015r. utworzyłam sobie dokument Specjalny dla FWN i wszystko było ok, kolejne dokumenty kopiowałam. Niestety przy wprowadzaniu FWNT w 2016r. mam zablokowaną możliwość wyboru kursu waluty. Otwierają się tabele kursowe, ale nie mogę wybrać waluty (wybór zablokowany). Sprawdziłam i w 2015r. chcąc wprowadzić FWNT wybór waluty też jest zablokowany, ale jeśli skopiuję fakturę poprzednią to wszystko działa. Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
  • Witam,
   Pani Sylwio… Niestety nie byłem w stanie “zasymulować” błędu. Zarówno tworzenie nowych FWNów (jako dokument specjalny) jak i z opcji “Kopia… -> Nowy” z listy dokumentów w buforze działa bez problemu… Nie wiem dlaczego u Pani nie można zmienić waluty – jej kursu?
   Sprawdziłem nawet sposób tworzenia dokumentów z wzorców…

   Proszę od podstaw stworzyć sobie w 2016 dokument, zapisać go do wzorców i spróbować tworzyć nowe w ten sposób.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Witam,
  Przerobiłam WNT tak jak powyżej i pięknie, ładnie wygląda WNT w deklaracji VAT-7 ale nie widzę WNT w deklaracji UE. Jak to jest mozliwe i co robie źle? Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
  • Witam.
   Cieszę się, że artykuł pomógł.
   VAT-UE najprawdopodobniej nie wypełnia się danymi, bo kontrahent którego Pani użyła w dokumencie nie ma zaznaczonej opcji, że jest kontrahentem Unii Europejskiej, a za tym nie ma formatu VATu UE, czyli: PL1231231212 lub np. DE123123121 (warto pamiętać jeszcze o opcji “Zarejestrowany w VIES” – bo to jest niezbędne przy tworzeniu transakcji trójstronnej – jeżeli taka występuje).
   Proszę to zmienić w kartotece kontrahentów i jeszcze raz przeliczyć deklarację VAT-UE.
   Pozdrawiam
   Arek
   PS. Temat poruszył czytelników – o czym świadczy masa listów e-mail przesłanych na adres redakcji i oczywiście Pani komentarz.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *