Dlaczego Symfonia tak działaPoczątek drogiPoczątkującyStrefa Techniczna

Symfonia Demo – co to za wersja i gdzie ją znaleźć

No właśnie. Wielu ludzi zastanawia się co oznacza wersja DEMO Systemu Symfonia? Demo, to znaczy wersja demonstracyjna? Nazwa może nieco mylić. Rozwikłajmy ten problem.

Jeżeli chcemy zainstalować jakikolwiek program z serii Systemy Symfonia, np.: Symfonia Finanse i Księgowość, Symfonia Środki Trwałe czy Symfonia Mała Księgowość lub inne, to wystarczy ściągnąć sobie go na komputer i zainstalować. Podczas instalacji zostaniemy poproszeni o podanie kodów instalacyjnych. Jeżeli je mamy, to oznacza, że program kupiliśmy legalnie, albo znaleźliśmy gdzieś w Internecie.

 

Rys. 001 – Instalator z zapytaniem o kody instalacyjne

Nie wnikam w to, skąd je będziecie mieli bo to nie jest tematem artykułu. Różnica w zachowaniu samego programu wynikająca z podania lub nie kodów nie różni się praktycznie w żaden sposób. Dlaczego? A dlatego, że w pliku instalacyjnym jest jego pełna produkcyjna wersja.

Tak naprawdę to, czy program jest wersją Demo, czy nie zależy od kodów podanych podczas zakładania Bazy Danych i małej informacji wyświetlającej się w oknie głównym aplikacji.

 

Rys. 002 – Monit aplikacji o korzystaniu z wersji DEMO SYMFONIA

Załóżmy, że zainstalowaliśmy program ściągnięty z internetu i podłączyliśmy bazę danych zaprzyjaźnionej firmy. Otwieramy firmę i … okazuje się, że program nie jest wcale w wersji DEMO. Szok!!! Nie to normalne zachowanie aplikacji.

Licencjonuje się bazę danych, a nie sam program.

Inny przykład.

Załóżmy, że posiadamy program jednostanowiskowy.

Ale okazało się, że z programu będą korzystać aż 3 osoby. Oczywiście nie uda się tego zrobić jednocześnie, bo mimo to, że uruchomimy 3 razy program, do bazy nie zaloguje się w tym samym czasie więcej osób niż wynika to z posiadanej licencji, czyli w tym przypadku jedna osoba.

Ale sam program możemy zainstalować nawet na kilkuset komputerach.

To oczywiście nie wszystko.

Przecież gdzieś musi być jakieś zabezpieczenie.

Oczywiście, że jest.

Po założeniu bazy danych i podaniu kodów instalacyjnych, program działa jeszcze przez 60 dni.

60 dni to naprawdę długi czas, aby zastanowić się, czy produkt spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Jeżeli minie ten czas, a my nie zarejestrujemy bazy u producenta, to baza zablokuje się i więcej do niej się nie dostaniemy. Oczywiście odblokowanie jest możliwe – podajemy kody aktywacyjne lub zmieniamy licencję i po kłopocie.

Rys. 003 – Monit z informacją o licencji firmy w programie Symfonia Finanse i Księgowość

No dobrze, a co się stanie jeżeli podczas zakładania bazy danych podamy kody demo?

To samo, tylko na każdym wydruku sporządzanym z programu będzie napis z informacją, że korzystamy właśnie z takiej wersji. Takich wydruków oczywiście nigdzie nie możemy pokazywać, bo to świadczyłoby, że korzystamy z wersji, której nie można według licencji używać w celach komercyjnych.

 

Rys. 004 – Informacja o licencji DEMO na wydrukach z programów Symfonia

Jeżeli mi nie wierzycie, warto przeczytać licencję jaką napisał producent oprogramowania.

Często jednak, zanim ktoś kupi program – a robi to sam – może taką wersję sobie zainstalować i zobaczyć jak działa. I najważniejsze, czy praca na nim jest łatwa, miła i przyjemna – bo wydaje mi się, że jest. A jeżeli spodoba się, to zwracacie się do jakiegoś dystrybutora – kontakt z nami – o zakup programu. Dostaniecie oprócz kodów – co jest najważniejsze – małe pudełko z płytą instalacyjną.

Jeżeli chcielibyście ściągnąć sobie któryś z modułów, to zapraszam tu: Aktualne wersje programów Systemu Symfonia (Symfonia Demo).

Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *