No właśnie. Wielu ludzi zastanawia się co oznacza wersja DEMO Systemu Symfonia? Demo, to znaczy wersja demonstracyjna? Nazwa może nieco mylić. Rozwikłajmy ten problem.
Jeżeli chcemy zainstalować jakikolwiek program z serii Systemy Symfonia, np.: Symfonia Finanse i Księgowość, Symfonia Środki Trwałe czy Symfonia Mała Księgowość lub inne, to wystarczy ściągnąć sobie go na komputer i zainstalować. Podczas instalacji zostaniemy poproszeni o podanie kodów instalacyjnych. Jeżeli je mamy, to oznacza, że program kupiliśmy legalnie, albo znaleźliśmy gdzieś w Internecie.
Rys. 001 – Instalator z zapytaniem o kody instalacyjne
Nie wnikam w to, skąd je będziecie mieli bo to nie jest tematem artykułu. Różnica w zachowaniu samego programu wynikająca z podania lub nie kodów nie różni się praktycznie w żaden sposób. Dlaczego? A dlatego, że w pliku instalacyjnym jest jego pełna produkcyjna wersja.
Tak naprawdę to, czy program jest wersją Demo, czy nie zależy od kodów podanych podczas zakładania Bazy Danych i małej informacji wyświetlającej się w oknie głównym aplikacji.
Rys. 002 – Monit aplikacji o korzystaniu z wersji DEMO SYMFONIA
Załóżmy, że zainstalowaliśmy program ściągnięty z internetu i podłączyliśmy bazę danych zaprzyjaźnionej firmy. Otwieramy firmę i … okazuje się, że program nie jest wcale w wersji DEMO. Szok!!! Nie to normalne zachowanie aplikacji.
Licencjonuje się bazę danych, a nie sam program.
Inny przykład.
Załóżmy, że posiadamy program jednostanowiskowy.
Ale okazało się, że z programu będą korzystać aż 3 osoby. Oczywiście nie uda się tego zrobić jednocześnie, bo mimo to, że uruchomimy 3 razy program, do bazy nie zaloguje się w tym samym czasie więcej osób niż wynika to z posiadanej licencji, czyli w tym przypadku jedna osoba.
Ale sam program możemy zainstalować nawet na kilkuset komputerach.
To oczywiście nie wszystko.
Przecież gdzieś musi być jakieś zabezpieczenie.
Oczywiście, że jest.
Po założeniu bazy danych i podaniu kodów instalacyjnych, program działa jeszcze przez 60 dni.
60 dni to naprawdę długi czas, aby zastanowić się, czy produkt spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Jeżeli minie ten czas, a my nie zarejestrujemy bazy u producenta, to baza zablokuje się i więcej do niej się nie dostaniemy. Oczywiście odblokowanie jest możliwe – podajemy kody aktywacyjne lub zmieniamy licencję i po kłopocie.
Rys. 003 – Monit z informacją o licencji firmy w programie Symfonia Finanse i Księgowość
No dobrze, a co się stanie jeżeli podczas zakładania bazy danych podamy kody demo?
To samo, tylko na każdym wydruku sporządzanym z programu będzie napis z informacją, że korzystamy właśnie z takiej wersji. Takich wydruków oczywiście nigdzie nie możemy pokazywać, bo to świadczyłoby, że korzystamy z wersji, której nie można według licencji używać w celach komercyjnych.
Rys. 004 – Informacja o licencji DEMO na wydrukach z programów Symfonia
Jeżeli mi nie wierzycie, warto przeczytać licencję jaką napisał producent oprogramowania.
Często jednak, zanim ktoś kupi program – a robi to sam – może taką wersję sobie zainstalować i zobaczyć jak działa. I najważniejsze, czy praca na nim jest łatwa, miła i przyjemna – bo wydaje mi się, że jest. A jeżeli spodoba się, to zwracacie się do jakiegoś dystrybutora – kontakt z nami – o zakup programu. Dostaniecie oprócz kodów – co jest najważniejsze – małe pudełko z płytą instalacyjną.
Jeżeli chcielibyście ściągnąć sobie któryś z modułów, to zapraszam tu: Aktualne wersje programów Systemu Symfonia (Symfonia Demo).
Powodzenia.