Symfonia Finanse i Księgowość
Program finansowo księgowy Symfonia Finanse i Księgowość jest już dosyć znany na polskim rynku. Zalicza się do programów księgowych średniej klasy, czyli takich jakie można wykorzystywać w małej lub średniej firmie. Oczywiście kwestia klasyfikacji wielkości firmy jest rzeczą umowną. Osobiście uważam, że program może pracować nawet w dużej firmie mającej przerób kilkunastu tysięcy faktur rocznie.
Czy to dużo, sami musicie ocenić.
Skoro nie podchodzimy szablonowo do tematu jak większość portali w Internecie opiszę go trochę inaczej.
Finanse i Księgowość, to świetny program. Po poznaniu konkurencji (nie będę opisywał jakiej – uwierzcie mi, że wziąłem wszystkie najbardziej znane systemy w Polsce) nadal twierdzę, że jest to Najlepszy Program Do Prowadzenia Pełnej Księgowości w Polsce.
Jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Jest tak pomyślany, aby większość dostępnych (ale niepotrzebnych na co dzień) funkcji była schowana gdzieś w menu, a dostępne były na wierzchu tylko te, które są najczęściej wykorzystywane.
Wszystkie dostępne menu są skonstruowane tak aby księgowa, a nie informatyk mógł łatwo się nim posługiwać. Można by było poprawić trochę instrukcję do programu, ale nie czepiajmy się za bardzo – bo kto czyta instrukcje. Gdyby tak było, to sens istnienia tej strony byłby co najmniej dziwny. A jednak istnieje (pozdrawiam wszystkich którzy prosili o stworzenie tego wortalu).
Wracajmy do programu.
Zawsze, na każdym kroku gdzie miałem okazję wdrażać Symfonię Finanse i Księgowość, spotykałem się z reakcjami „małej” niechęci. Stawiano pytania: „Czy sobie poradzę?”, „Czy program jest na tyle łatwy w obsłudze, że bezproblemowo po małym szkoleniu będę w stanie na nim pracować?” i wiele innych. Ja zawsze starałem się w taki sposób przedstawić program, aby rozwiać takie niepewności i powiem szczerze, że zawsze się udawało.
Program moim zdaniem utworzony jest, w przeze mnie wymyślonej zasadzie – „Trzech Kroków”.
Możemy zauważyć, że aby dostać się do konkretnej funkcji musimy wykonać trzy kroki. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale przecież muszą być jakieś odstępstwa od reguły.
Idźmy dalej…
Dokument, to trzy warstwy: definicja z nagłówkiem, księgowania i rejestr VAT.
Aby utworzyć nowy dokument, klikamy w menu głównym: Dokumenty, Wprowadzanie i wybieramy konkretny dokument.
Chcemy zrobić deklarację VAT: Deklaracje, Nowy, Oblicz.
Zawsze możemy policzyć do trzech.
A jak się zdenerwujemy, to do dziesięciu…
I tak dalej…
Być może będą czytały to osoby, które nigdy nie widziały pracującego programu i takie opisy jakie podałem wyżej nic im nie mówią.
Zaręczam Wam, że po jakimś czasie użytkowania programu odnajdziecie coś swojego – tak jak ja.
Nie pisałbym tego, gdybym nie miał doświadczenia w pracy z programem. Nie chcę chwalić się licznymi wdrożeniami, bo punkt widzenia sprzedawcy jest trochę inny niż użytkownika, ale mam za sobą kilka lat pracy w konkretnych firmach na tym właśnie programie. Pracy jako księgowy, a nie wdrożeniowiec. I muszę Wam powiedzieć, że pracuje mi się rewelacyjnie.
Jeżeli chcecie jednak poznać opinię „Autoryzowanych Partnerów SAGE”, to znajdźcie sobie ich w internecie i zobaczcie co piszą o tym programie. Tego tu nie znajdziecie.
System Symfonia, a więc i program Finanse i Księgowość widziałem pracujący w najprzeróżniejszych firmach. Od jednoosobowej do dużych rozbudowanych jednostek z wieloma oddziałami. Symfonia pracowała lokalnie i w sieci globalnej. Na łączach kablowych i radiowych. W grupach roboczych i na domenach. W systemach Windowsowych i Linuksowych. W firmach o różnych profilach działalności: w szkołach, fundacjach, szpitalach, wojsku, kinach i teatrach, jednostkach budżetowych (plan kont oparty na paragrafach), firmach państwowych i prywatnych, w kraju i zagranicą.
I muszę przyznać, że w żadnym z tych miejsc nie było problemu z jej działaniem.
A wszędzie tam gdzie były zastrzeżenia co do jej funkcjonalności rozwiewały się po rozmowie z użytkownikiem. Zawsze okazywało się, że problemy te powstawały zawsze z powodu źle przeprowadzonego wdrożenia, a nie jego działaniem. Pamiętajcie więc, że jeżeli będziecie chcieli zakupić ten program to poszukajcie wykwalifikowaną firmę z zapleczem nie tylko technicznym ale tez i merytorycznym – bo tego coraz mniej na rynku.
A jeżeli nie znajdziecie takowej, to zapraszam do kontaktu z naszą.
Gwarantujemy bardzo profesjonalną obsługę.
Ale dosyć tej reklamy.
To co wyróżnia program z innych na rynku, to bardzo rozbudowany System Raportowania. Oznacza to, że dostępnych jest tyle raportów, że każdy średnio zaawansowany użytkownik, będzie zadowolony z ich ilości. A jeżeli czegoś będzie mu brakowało, to zawsze można taki raport stworzyć. System posiada wewnętrzne środowisko programistyczne, umożliwiające skonstruowanie praktycznie dowolnego zestawienia z danych znajdujących się w bazie programu. Trzeba przyznać, że danych tych jest na tyle dużo, że dla wprawnego informatyka jest to rzecz bardzo prosta. Oczywiście jest na rynku wiele dostępnych płatnych i bezpłatnych dodatkowych rozwiązań, więc nie trzeba uczyć się nowego języka programowania aby taki raport posiadać. Przedstawiam tylko możliwości programu, to co z tym zrobicie to już Wasza sprawa.
Od wersji 2014 firma Sage udostępniła nową wersję modułu Finanse i Księgowość Pro poszerzoną o zestaw graficznych narzędzi i raportów tzw. Symfonia Pro. Od wersji 2015 system raportowania działa na zasadzie odrębnego modułu dokupowanego do głównych elementów systemu. Wraz z nią dostajemy możliwość tworzenia zestawień graficznych na podstawie danych z programu (należy pamiętać, że zakres danych zależy od obszaru w jakim pracujemy – Finansowy i Handlowy) oraz możliwość tworzenia własnych wykresów z szerokimi możliwościami kreowania ich wyglądu. Warto też wspomnieć, że taki raport (wykres) można wyeksportować do praktycznie każdego formatu, a nawet wysłać na adres e-mail.
Wersja Symfonia Pro dostępna jest także w modułach: Mała Księgowość Pro, Handel Pro i Faktura Pro.
Dużą zaletą programu jest też jego łatwa konfiguracja. Aby rozpocząć pracę w programie trzeba tylko przemyśleć kilka spraw, wprowadzić to do programu i zacząć używać. Oczywiście to nie jest takie proste. Wiele razy przekonałem się, że pozostawiony sam klient z zakupionym programem bez wdrożenia wróci po jakimś czasie z całą masą pytań i problemów. To o czym mówiłem, dobre wdrożenie to podstawa i zadowolenie klienta. Jeżeli jednak chwielibyście sami takie wdrożenie przeprowadzić, to najpierw przeczytajcie to: „Jak bezpiecznie rozpocząć pracę z programem Symfonia Finanse i Księgowość”, a potem skorzystajcie z formularza kontaktowego na naszej stronie…
Trzeba przyznać, że choć program Symfonia Finanse i Księgowość jest w pełni samodzielnym programem, to jednak swoją moc uzyskuje współpracując z pozostałymi modułami z Systemu Symfonia. Do takich modułów (wchodzących w skład grupy księgowej) należą: Symfonia Środki Trwałe i Symfonia Analizy Finansowe. Istnieje jeszcze Symfonia Mała Księgowość, ale to program do prowadzenia uproszczonej księgowości, wg KpiR.
Dlaczego te? Ponieważ dopełniają one system księgowy o rzeczy, których nie spotkamy w tym programie. Oczywiście aby stworzyć cały system należy jeszcze wspomnieć o modułach Symfonia Handel i Symfonia Kadry i Płace lub ich odpowiednikach o mniejszej funkcjonalności: Symfonia Faktura i Symfonia Płace. Całość spięta w jednolity system tworzy grupę programów zapewniającą obsługę całości zagadnień działalności firmy.
Cóż jeszcze można powiedzieć o Finansach i Księgowości.
Program sprawdza się także jako mała hurtownia danych. Można do niego wprowadzać dokumenty ręcznie, za pomocą bardzo rozbudowanego modułu szablonów, a także importować z różnych niekompatybilnych systemów (innych firm). Aby prościej to przedstawić, powiem tylko, że jeżeli dysponujemy jakimś innym programem, którego nie da się bezpośrednio podłączyć do naszego, to dane można zawsze zaimportować poprzez mechanizm Szablonów Importu. To drugi wewnętrzny system umożliwiający odwrotne do raportowania działanie, a więc import danych z zewnątrz.
Spotykałem takie „hydry” jak kilka programów do prowadzenia sprzedaży, naliczania płac i rejestrowania środków trwałych, gdzie głównym programem do jakiego trafiały dane z tych systemów był właśnie program Symfonia Finanse i Księgowość. A co najważniejsze spełniał swoje zadanie w każdym kroku.
No cóż, nie wszystko jednak będziemy w stanie z programu uzyskać. Producent wyszedł z założenia, że jeżeli System Symfonia nie będzie spełniał już swojej roli albo będzie za mały, za wolny dla funkcjonowania firmy to zawsze można zakupić System Forte i przenieść wszystkie dane do niego. Szczerze przyznam, że jest to nieraz konieczność z której zadowolony będzie i klient i firma wdrożeniowa. Klient ponieważ dostanie bardzo rozbudowany system klasy ERP, a firma wdrożeniowa, bo sporo na tym wdrożeniu zarobi. Ale o tym sza…
Warto dodać, że jeżeli wdrożenie Systemu Forte okaże się za bardzo obciążające budżet firmy, a rozwiązania analityczne będą za małe w Systemie Symfonia, to polecam dodatkowy moduł Analizy Finansowe.
Symfonia Analizy Finansowe to nakładka na arkusz kalkulacyjny Excel (niestety na Open Office nie działa), który umożliwia dowolne modelowanie danych przesłanych z programu Finanse i Księgowość. Moduł ten często jest niedoceniany, a moim zdaniem jest to bardzo potężne narzędzie analityczne. Właściwie tylko znajomość Excela przez użytkownika końcowego ogranicza jego zastosowanie w przedsiębiorstwie. Więc jeżeli oczekujesz coś więcej niż tylko suche dane uzyskane z programu, Analizy Finansowe będą tym czego potrzebujesz. Wspomnę tylko, że do Analiz Finansowych można przesłać wszystkie dane zebrane w bazie programu Finanse i Księgowość jak i z innych systemów, a na ich podstawie można tworzyć raporty jakich w standardzie nie ma: dodatkowe układy RZiS, Bilansów, wiekowanie rozrachunków, analiza przepływów pieniężnych, budżetowanie i wiele, wiele innych.
Mam nadzieję, że sposób w jaki przedstawiłem program jest przystępny dla Państwa. Jeżeli interesują Was czysto techniczne zagadnienia – co program potrafi? – to odsyłam do strony producenta, albo innych dystrybutorów Symfonii.
Osobiście uważam, że program ma to wszystko co powinien mieć wiodący system księgowy na rynku.
I nie jestem wcale odosobniony w tym stwierdzeniu.
Decyzję o zakupie pozostawiam Państwu, a ewentualne pytania proszę przesyłać za pomocą formularza kontaktowego.
Pingback: Co to są Obroty Rozpoczęcia? | Słoneczna Symfonia - System Księgowy pod kontrolą
Pingback: NKUP – koszt Nie stanowiący Kosztów Uzyskania Przychodu | Słoneczna Symfonia - System Księgowy pod kontrolą
Pingback: Symfonia Demo - co to za wersja i gdzie ją znaleźć | Słoneczna Symfonia - System Księgowy pod kontrolą
Pingback: FKP - Finanse i Księgowość Premium | Słoneczna Symfonia - System Księgowy pod kontrolą