Aktualności

Nowa wersja programu Symfonia Środki Trwałe 2013

W dniu 29 czerwca 2012 ujrzała światło dzienne, długo oczekiwana nowa wersja programu Symfonia Środki Trwałe 2013. Czy nas zaskoczy, czy zawiedzie. Odpowiedzmy sobie na to pytanie.

Nowa wersja programu Symfonia Środki Trwałe 2013Oprócz nowego wyglądu i możliwości jego modyfikacji (jak zapewniają twórcy) dodano nowy panel nazwany: „Rejestr Zdarzeń”. Zawsze mówiłem, że ze wszystkich modułów Systemu Symfonia, Środki Trwałe lubię najbardziej – to najbardziej nie cierpię wszystkiego co kojarzy się z Outlookiem w jego jakiejkolwiek odmianie. Niestety nowy panel dosłownie go przypomina. Nie wiem, co mieli na myśli twórcy tej zmiany, ale w moje gusta nie podeszli. To są jednak tylko gusta, porozmawiajmy o funkcjonalności.

A funkcjonalność jest jak najbardziej oczekiwana od dawna.

Przeglądy techniczne, daty okresowych badań, modernizacji i napraw – coś co wydawało by się powinno być już od dawna, a dostępne było (w pewien sposób) w Forte Środki Trwałe wreszcie udostępniono w wersji dla modułu Symfonia. Możliwość ustawienia w danym dniu terminu wystąpienia zdarzenia lub kilku zdarzeń dla każdego środka, albo grupy środków jest potrzebne. Dziwi trochę nieobsługiwanie tego bezpośrednio z formatki środka trwałego – co było by najbardziej intuicyjnym podejściem – tzw. User Friendly. Niestety nie ma…

Na pewno synchronizacja z Microsoft Outlookiem jest jedną z ciekawych funkcji (ale niestety tylko dla użytkowników tego programu). Twórcy chyba zapomnieli o użytkownikach, którzy korzystają z poczty na innych nie związanych z Microsoftem aplikacjach. Może lepsza była by możliwość skonfigurowania połączenia z pocztą za pomocą protokołu SMTP, albo innego – umożliwiając wysyłanie automatycznie powiadomień z programu na skrzynkę odbiorcy, albo ustalenie synchronizacji z innymi niekompatybilnymi programami z MS. Oczywiście istnieje możliwość wyeksportowania kalendarza do pliku i zaimportowanie go w jakimkolwiek innym programie, który obsługuje standardowe pliki kalendarza .vcs, czyli praktycznie każdy. Tylko po co tworzyć niepotrzebne przeszczepy.

Pomysł ciekawy. Mam nadzieję, że twórcy pójdą dalej w rozwój tego panelu i umożliwią chociażby dodawanie i modyfikację w nim rodzaju i statusu. Albo dodanie osoby odpowiedzialnej za dane wydarzenie (ze słownika Osób Odpowiedzialnych) do osoby rejestrującej i odpowiednie raportowanie z tego zakresu.

Ale idźmy dalej. Coś co najbardziej (z mojego punktu widzenia) będzie wykorzystywane w codziennej pracy, to możliwość rozliczania dotacji dla środków trwałych. Zmiana jak najbardziej potrzebna w obecnym stanie prawnym w jakim znajduje się Polska. Tym bardziej, że w chwili obecnej mało która firma nie posiada środków trwałych dofinansowanych z pieniędzy unijnych.

Stara możliwość rozliczania kosztów NKUP nie była do końca sprawna, chociaż dla wprawnego wdrożeniowca nie stanowiło to problemu.

Obecny system umożliwia pełną kontrolę nad kosztami z amortyzacji której część pochodzi z dotacji. Problem występuje wtedy gdy środek trwały mamy już przyjęty – więc amortyzujemy go normalnie, a dotację otrzymujemy z opóźnieniem. Normalnie dotychczasowe koszty były w pełni kosztami SKUP, po otrzymaniu dotacji część z nich (ta pochodząca z dotacji) już nie.

Albo dostajemy dotację na modernizację środka, który już użytkujemy ale tak naprawdę nie znamy docelowej kwoty przyznawanej dotacji. Koszty związane z wcześniejszymi dotacjami nie są KUP. Po otrzymaniu dotacji w docelowej kwocie musimy korygować wcześniejsze odpisy amortyzacyjne. W obecnej wersji program sam automatycznie przeliczy to za nas – super…

Oczywiście niezbędne do tego raporty zostały przygotowane aby dopełnić zmiany w systemie.

Myślę, że najnowsza wersja idzie w jakimś kierunku – lepszym kierunku. Mam nadzieję, że będzie szła bardziej ku polepszeniu funkcjonalności aplikacji, a nie jej wyglądu, chociaż i to jest też ważne.

Z drugiej strony za takie niewielkie pieniądze jakie kosztuje program Symfonia Środki Trwałe, obecna funkcjonalność i tak jest zadowalająca. Więc dalej będę polecał ten program i uważał za najfajniejszy ze wszystkich modułów Systemu Symfonia.

PS. Wraz z modułem Symfonia Środki Trwałe 2013, wydano nowe wersje Symfonia Kadry i Płace 2013 i Symfonia Handel 2013.

2 komentarze do “Nowa wersja programu Symfonia Środki Trwałe 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *