NKUP – koszt Nie stanowiący Kosztów Uzyskania Przychodu

Zgodnie z ustawą o Podatku Dochodowym jest to koszt/wydatek, który nie może zostać zaliczony do kosztów (uzyskania przychodu) więc nie może zostać uwzględniony do wyliczenia podatku dochodowego.

Przy prowadzeniu księgowości za pomocą ksiąg rachunkowych koszty takie ewidencjonuje się na specjalnie do tego utworzonych kontach analitycznych w strukturze kont kosztowych. Natomiast w Książce Przychodów i Rozchodów w ostatnią kolumnę kosztową.

Termin ten często wykorzystywany jest w pracy z programami Symfonia Finanse i Księgowość, Symfonia Środki Trwałe i Symfonia Mała Księgowość.3 Odpowiedzi do NKUP – koszt Nie stanowiący Kosztów Uzyskania Przychodu

  1. Pingback: Nowa wersja programu Symfonia Środki Trwałe 2013 | Słoneczna Symfonia - System Księgowy pod kontrolą

  2. Ale jak księgujemy takie koszty?

    • Najczęściej w strukturze planu kont (w zależności od kont kosztowych) dodajemy konto, na którym ewidencjonujemy takie koszty tak, aby wchodziły nam do wyliczeń rachunkowych, ale też w taki sposób, abyśmy mogli bardzo szybko (podczas wyliczania podatku dochodowego) jednym zestawieniem wyłapać wartość (saldo) kosztów, które odejmiemy od kosztów rachunkowych. To oczywiście temat na cały artykuł, ale wspomnę tylko, że jeżeli nie mamy dużo takich kosztów, zakładamy syntetykę o takim przeznaczeniu, lub – jeżeli takich kosztów jest dużo albo w bardzo szczegółowym rozbiciu, tworzymy analitykę do każdego konta syntetycznego na którym będziemy zbierali zarówno koszty stanowiące koszty uzyskania przychodu, jak i te nie stanowiące. Analityka miała by postać: 1 – stanowiące, 2 – nie stanowiące. A za nimi (lub na samym końcu) konkretnie koszty w podziale rodzajowym. Oczywiście mówimy tu o kontach zespołu 4.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *