AktualnościPytania i OdpowiedziSymfonia 2.0Symfonia ERP

Najczęstsze pytania na temat e-sprawozdań finansowych 2 – suplement

W związku z wieloma zapytaniami na temat e-Sprawozdań i ogólnej dezorientacji postanowiłem zebrać razem kilka niezbędnych (moim zdaniem) informacji mogących wyjaśnić to całe zamieszanie.

Wydaje się, że najbardziej miarodajne informacje są na stronach internetowych instytucji, które mają za zadanie pomóc nam w spełnieniu obowiązku wynikającego z ustawy o rachunkowości związanego ze sporządzeniem e-Sprawozdania finansowego.

Pierwszym miejscem jaki powinniśmy odwiedzić jest portal Ministerstwa Finansów na którym opisane są formie pytań i odpowiedzi informacje na temat e-Sprawozdań: podatki.gov.pl.

Jeżeli to nie będzie wystarczające to zajrzyjcie jeszcze na stronę eKRS w miejsce gdzie opisane są ważne dla użytkowników składających dokumenty finansowe informacji.

Sporo zamieszania wywołała informacja, że eKRS nie będzie przyjmował e-Sprawozdań podpisanych Profilem Zaufanym, ale powyższe wyjaśnienia eKRS wskazują, że zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, które weszły w życie od 1 października 2018r. sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Nie ulega więc wątpliwości, że eKRS musi przyjąć e-Sprawozdanie podpisane profilem zaufanym ePUAP.

ERRATA

eKRS bez problemu przyjmuje sprawozdania podpisane profilem zaufanym.

W dniu wczorajszym popełniłem ten czyn i wysłałem sprawozdanie finansowe do eKRS. Sprawozdanie jednego z klientów zostało sporządzone przez księgową w biurze rachunkowym i podpisane kwalifikowanym podpisem (otoczonym). Następnie plik z podpisanym e-Sprawozdaniem został podpisany dwukrotnie przez członków (dwóch) zarządu profilem zaufanym i wysłany (podczas wysyłki podpisany także profilem zaufanym).

Sprawozdanie zostało przyjęte bez żadnych problemów przez eKRS.
System wysłał potwierdzenie.

Procedury podpisu profilem zaufanym ePUAP znajdziecie na stronie Ministra Cyfryzacji.

Oczywiście zapraszam też Was na strony Sage:

Sprawozdania finansowe do KRS i KAS już tylko w formie elektronicznej
Sage e‑Sprawozdania Finansowe
oraz na kanał Sage na YouTube

Powodzenia, a jeżeli macie jakieś pytania – pytajcie…2 komentarze do “Najczęstsze pytania na temat e-sprawozdań finansowych 2 – suplement

 • Witam,
  mam pytanie, czy po sporzadzeniu e-sprawozdania finansowego w Sage 50 c we formacie XML i podpisaniu go profilem zaufanym istnieje mozlżiwośc wygenerowania pliku w formacie PDF z sygnaturka tegoż podpisu ekektronicznego.
  Samo sprawozdanie bez podpisu można wygenerowac w PDF , ale nie udało mi sie zrobic tego dla sprawozdania juz podpisanego . czy istnieje taka mozliwoć jeżeli tak to z góry dziękuję za podpowiedź.
  Wdzięczna jak zawsze
  Beata Socha

  Odpowiedz
  • Witam,
   Przyznam szczerze, że nie wiem.
   Natomiast podpisanie PZetem dodaje do struktury odpowiednią sygnaturę z tym podpisem i zmienia strukturę pliku.
   To nie działa tak jak deklaracja, na której po wysłaniu znajduje się nr referencyjny.
   Muszę to sprawdzić – ale wydaje mi się, że nie jest to możliwe.
   Pozdrawiam
   Arek

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *