JPK – wysyłka plików (wersja 2017)

W związku z ciągłymi zapytaniami klientów odnośnie możliwości wysyłki plików JPK – informuję, że firma Sage udostępnia dla swoich klientów (i nie tylko) program do wysyłki ww plików Wysyłka JPK. Program ten po ściągnięciu należy zainstalować na komputerze w którym zainstalowane są narzędzia do podpisu elektronicznego.

Poniżej przedstawię wstępny proces generowania i wysyłki plików JPK.

Pobieramy program do wysyłki plików JPK: Instaluj_WysylkaJPK

Instalujemy program na lokalnym komputerze na którym zostało wcześniej zainstalowane oprogramowanie do podpisu elektronicznego.

Generujemy plik JPK z programu (Finanse i Księgowość 2.0 2017):

Konfigurujemy program do wysyłki JPK

Wybieramy Raport w formacie JPK:
1. JPK – Księgi Rachunkowe
2. JPK – Rejestr VAT
3. JPK – Wyciągi Bankowe

Ustalamy okres za jaki JPK ma być wygenerowany.
Zaznaczamy checkbox przy Uwzględnij dane z bufora – jeżeli rzeczywiście dane te mają być uwzględnione.
Wybieramy Urząd Skarbowy (musimy pamiętać o tym, że w kartotece Urzędy musi znajdować się Urząd Skarbowy do którego będziemy wysyłali JPK z podanym kodem e-Urzędu).
Podajemy lokalizację plików JPK – jest to miejsce zapisu plików z programu księgowego (handlowego).

Po kliknięciu ZAPISZ, następuje wygenerowanie i zapianie w odpowiedniej lokalizacji gotowego pliku JPK.

Możemy zamknąć to okienko lub przejść do folderu zapisu plików.

Wysyłamy JPK

W oknie tym widzimy załadowany plik JPK – wcześniej wygenerowany.
Jeżeli po otwarciu programu do wysyłki nie widzimy wcześniej wygenerowanych plików, to należy kliknąć w prawym górnym roku ikonkę ustawień i wybrać odpowiedni folder…
Jak można zauważyć, w menu ustawień znajdują się jeszcze dwa ważne ustawienia: Tryb przesyłania dokumentów i Certyfikat.
Tryb przesyłania dokumentów to nic innego jak wybór pomiędzy cyklicznym (co miesięcznym raportowaniu do US) i doraźnym wysyłaniem dokumentów (w razie kontroli lub wezwania Urzędu Skarbowego do jego przesłania).


Certyfikaty – to właściwie tylko wskaźnik – w jakim Kontenerze Systemowym znajdują się certyfikaty którymi będą podpisywane pliki JPK.

Cała procedura jest bardzo łatwa do przejścia. Sama wysyłka – podpisanie i przesłania, a także pobranie UPO jest bardzo intuicyjna, a więc nie będę jej tu opisywał. Jeżeli ktoś kiedykolwiek podpisywał (chociażby deklaracje), to nie będzie miał żadnego problemy z podpisaniem, wysyłką i pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru…

Nie byłbym sobą, gdybym nie podał także alternatywnej możliwości wysyłki plików JPK.

Na stronie Ministerstwa Finansów w zakładkach o JPK odnajdziemy darmowe rozwiązania (programy) umożliwiające nam przeprowadzenie całego procesu wysyłki JPK na bramkę MF. Trzeba przyznać, że tu MF zachowało się bardzo w porządku do podatników, którzy nie korzystają tylko z systemów Windows, ale możemy znaleźć też aplikacje utworzone dla systemów z rodziny Linux. Ponieważ jestem gorącym zwolennikiem otwartych i darmowych rozwiązań MF w tym przypadku dostaje ode mnie dużego plusa… W najbliższym czasie sprawdzę działanie ww programów i opiszę je na tym wortalu.

Rozwiązania te znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów a w szczególności:

Dla systemów LINUX:

  1. Klient JPK 2.0 Instalator Linux 32-bitowy.sh (87 MB )
  2. Klient JPK 2.0 Instalator Linux 64-bitowy.sh (85 MB )

Dla systemów Windows:

  1. Klient JPK 2.0 Instalator Windows 32-bitowy.msi (74 MB )
  2. Klient JPK 2.0 Instalator Windows 64-bitowy.msi (77 MB )

Opisy instalacji, pliki i specyfikacje znajdziemy na stronach mf.gov.pl.18 Odpowiedzi do JPK – wysyłka plików (wersja 2017)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *