AktualnościJak to zrobić w programie Finanse i KsięgowośćJak to zrobić w programie Mała KsięgowośćJPKSymfonia 2.0Symfonia Start 2.0

JPK – wysyłka plików (wersja 2017)

W związku z ciągłymi zapytaniami klientów odnośnie możliwości wysyłki plików JPK – informuję, że firma Sage udostępnia dla swoich klientów (i nie tylko) program do wysyłki ww plików Wysyłka JPK. Program ten po ściągnięciu należy zainstalować na komputerze w którym zainstalowane są narzędzia do podpisu elektronicznego.

Poniżej przedstawię wstępny proces generowania i wysyłki plików JPK.

Pobieramy program do wysyłki plików JPK: Instaluj_WysylkaJPK

Instalujemy program na lokalnym komputerze na którym zostało wcześniej zainstalowane oprogramowanie do podpisu elektronicznego.

Generujemy plik JPK z programu (Finanse i Księgowość 2.0 2017):

Konfigurujemy program do wysyłki JPK

Wybieramy Raport w formacie JPK:
1. JPK – Księgi Rachunkowe
2. JPK – Rejestr VAT
3. JPK – Wyciągi Bankowe

Ustalamy okres za jaki JPK ma być wygenerowany.
Zaznaczamy checkbox przy Uwzględnij dane z bufora – jeżeli rzeczywiście dane te mają być uwzględnione.
Wybieramy Urząd Skarbowy (musimy pamiętać o tym, że w kartotece Urzędy musi znajdować się Urząd Skarbowy do którego będziemy wysyłali JPK z podanym kodem e-Urzędu).
Podajemy lokalizację plików JPK – jest to miejsce zapisu plików z programu księgowego (handlowego).

Po kliknięciu ZAPISZ, następuje wygenerowanie i zapianie w odpowiedniej lokalizacji gotowego pliku JPK.

Możemy zamknąć to okienko lub przejść do folderu zapisu plików.

Wysyłamy JPK

W oknie tym widzimy załadowany plik JPK – wcześniej wygenerowany.
Jeżeli po otwarciu programu do wysyłki nie widzimy wcześniej wygenerowanych plików, to należy kliknąć w prawym górnym roku ikonkę ustawień i wybrać odpowiedni folder…
Jak można zauważyć, w menu ustawień znajdują się jeszcze dwa ważne ustawienia: Tryb przesyłania dokumentów i Certyfikat.
Tryb przesyłania dokumentów to nic innego jak wybór pomiędzy cyklicznym (co miesięcznym raportowaniu do US) i doraźnym wysyłaniem dokumentów (w razie kontroli lub wezwania Urzędu Skarbowego do jego przesłania).


Certyfikaty – to właściwie tylko wskaźnik – w jakim Kontenerze Systemowym znajdują się certyfikaty którymi będą podpisywane pliki JPK.

Cała procedura jest bardzo łatwa do przejścia. Sama wysyłka – podpisanie i przesłania, a także pobranie UPO jest bardzo intuicyjna, a więc nie będę jej tu opisywał. Jeżeli ktoś kiedykolwiek podpisywał (chociażby deklaracje), to nie będzie miał żadnego problemy z podpisaniem, wysyłką i pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru…

Nie byłbym sobą, gdybym nie podał także alternatywnej możliwości wysyłki plików JPK.

Na stronie Ministerstwa Finansów w zakładkach o JPK odnajdziemy darmowe rozwiązania (programy) umożliwiające nam przeprowadzenie całego procesu wysyłki JPK na bramkę MF. Trzeba przyznać, że tu MF zachowało się bardzo w porządku do podatników, którzy nie korzystają tylko z systemów Windows, ale możemy znaleźć też aplikacje utworzone dla systemów z rodziny Linux. Ponieważ jestem gorącym zwolennikiem otwartych i darmowych rozwiązań MF w tym przypadku dostaje ode mnie dużego plusa… W najbliższym czasie sprawdzę działanie ww programów i opiszę je na tym wortalu.

Rozwiązania te znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów a w szczególności:

Dla systemów LINUX:

 1. Klient JPK 2.0 Instalator Linux 32-bitowy.sh (87 MB )
 2. Klient JPK 2.0 Instalator Linux 64-bitowy.sh (85 MB )

Dla systemów Windows:

 1. Klient JPK 2.0 Instalator Windows 32-bitowy.msi (74 MB )
 2. Klient JPK 2.0 Instalator Windows 64-bitowy.msi (77 MB )

Opisy instalacji, pliki i specyfikacje znajdziemy na stronach mf.gov.pl.

18 komentarzy do “JPK – wysyłka plików (wersja 2017)

 • Witam mam podobne pytanie do przedmówczyni – mam program symfonia MKP + E-box do wysyłki deklaracji. Nie posiadam podpisu kwalifikowanego. Próba wysyłki za styczeń deklaracji VAT 7 nie powiodła się. Widzę status podpisany, wysłany ale deklaracji nie ma w US- sprawdzałam.(pracownica z US była na tyle życzliwa, że sprawdziła ze mną w moim komputerze i tez nie rozumie dlaczego jest problem skoro mam wszystkie aktualności do wysyłki) Nie pobiorę tym samym UPO. Prośba o znalezienie błędu i ew. pomoc nie interesuje sprzedawcę – ( usługa płatna ) instaluje mi na bieżąco wszystkie aktualności i na tym koniec, czyli wszystko mam i nic nie mogę przesłać- bardzo proszę o pomoc. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
  jagoda

  Odpowiedz
 • Witam czy w 2018 roku ten program się aktualizuje? W 2017 roku wysyłałam, w tym roku nie widzi plików, symfonie mam już 2018.

  Odpowiedz
  • Witam,
   Jeżeli chodzi Pani o program Wysyłka JPK – to jest to już nieaktualna i niewspierana przez producenta wersja.
   Do wysyłki plików JPK należy w tym momencie używać modułu e-Box, a właściwie jego części e-Deklaracje lub używać innych programów chociażby wspomniany program Ministerstwa Finansów (sprawdzony i działa).

   Odpowiedz
 • Dzień dobry. Dzisiaj sporządziłam swój pierwszy plik JPK w symfonii FK i e-deklaracje. Po sprawdzeniu dokumentów z rejestrami zauważyłam, że w pliku nie pojawiają się dokumenty zaksięgowane ze stawką VAT ZW. Czy tak powinno być, czy mam szukać błędu w ustawieniach i na dokumentach?

  Odpowiedz
 • Dziękuję za podpowiedź, ale wygląda na to , że możliwa jest wysyłka tylko deklaracji a do JPK musi być podpis kwalifikowany. To znalazłam na stronie SAge’a “Korzystanie z programu e-Deklaracje to najdogodniejszy sposób wysyłania deklaracji podatkowych i raportów JPK, wygenerowanych w programach Sage. Deklaracje podpisywane są za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Możliwa jest również dla wybranych deklaracji weryfikacja za pomocą danych autoryzujących. W tym przypadku podatnik nie musi korzystać z elektrycznego podpisu weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.”
  Czyli za pomocą danych autoryzacyjnych możliwa jest wysyłka wybranych deklaracji. Szkoda tylko, że nie dostałam pełnej informacji od mojego sprzedawcy. Dziękuję i pzdr

  Odpowiedz
 • Witam mam pytanie odnośnie wysyłki JPK Vat z Sage 2.0 MKP. Mam również moduł e-deklaracje. W MKP generują się prawidłowo jpki przechodzą do e-deklaracji ale tam wysyłka jest możliwa tylko przy pomocy podpisu kwalifikowanego. Ja nie posiadam czy jest możliwe wysłanie bez posiadania płatnego podpisu? Jeżeli zmieniłam to w ustawieniach przy wysyłaniu program i tak wymaga certyfikatu. Pzdr

  Odpowiedz
  • Witam,
   W tej chwili podpis kwalifikowany jest najlepszym rozwiązaniem, choć można też zweryfikować się tzw. Danymi autoryzacyjnymi.
   Ważne jest aby “Podpisując e-deklarację danymi autoryzacyjnymi należy zwrócić uwagę na wielkość liter w polach „Imię” i „Nazwisko”. Wielkość liter w podpisie musi być zgodna z danymi w pliku xml – dane widoczne są również na zakładce „Szczegóły”. Niezgodność owych informacji poskutkuje negatywną weryfikacją podpisu niekwalifikowanego.” – wprost z instrukcji…
   Nie używam Danych Autoryzacyjnych w e-Deklaracjach więc nie jestem w stanie stwierdzić dlaczego wymaga certyfikatu…
   Postaram się to sprawdzić i … dam znać…
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Witam , chciałam się tylko utwierzdzić czy dobrze rozumiem, że Symfonia finanse i księgowość umożliwia przekazanie danych (pliku jpk vat) do darmowej aplikacji MF Klient JPK2.
  Mam zamiar dopiero zakupić Symfonią F_-K stąd moje pytanie, czy poradzę sobie bez e-boxa.
  Pozdrawiam
  Beata

  Odpowiedz
  • Witam,
   Właściwie TAK… JPK wygeneruje Pani z FKP do pliku. Następnie plik ten może Pani wysłać za pomocą aplikacji MF.
   Czasami warto zastanowić się czy jednak nie zakupić e-Boksa. Oprócz JPK, za jego pomocą wyśle Pani wszystkie inne deklaracje wprost z Symfonii… Pobierze UPO itp…
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Witam
  Mam problem w “Małej Księgowości”, nie umiem znaleźć możliwości generowania pliku JPK_PKPIR i JPK_WB
  Czy w tym programie nie ma takiej możliwości?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam,
   W chwili obecnej z MKP jest możliwość przygotowania raportu JPK tylko dla rejestrów VAT. Zakres KPiR i WB obecnie można przygotować w pełnej księgowości, a w małej najprawdopodobniej będzie to możliwe po którejś z kolejnych aktualizacji. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć której…
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Witam.
  Mam problem z wysyłką JPK. Symfonia 2.0 widzi certyfikat podpisu elektronicznego, natomiast sam program “wysyłka plików JPK” już nie. Czy są jakieś materiały na temat tego problemu?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
  • Witam,
   Należy założyć, że nie będzie można już wysyłać JPK poprzez aplikację Wysyłka plików JPK.
   Najprawdopodobniej chodzi o system kodowania numeru seryjnego dla podpisu elektronicznego przy wysyłce plików JPK. Zmiana tego szyfrowania jest wynikiem komunikatu Ministerstwa Finansów opublikowanego 26-07-2017r.
   Należy dopowiedzieć tu, że SAGE nie wspiera już tego modułu, a jedyną słuszną aplikacją do wysyłki JPK jest moduł e-Deklaracje wchodzące w skład modułu e-Box. W związku z czym należy zakupić ta aplikację, bądź zacząć korzystać z aplikacji udostępnionej przez MF.
   Pozdrawiam…

   Odpowiedz
 • Czy jak w Raport w formacie JPK JPK-Rejestr VAT uwzględni mi wszystkie rejestry tzn rejestr VAT zakup, sprzedaż sprzedaż środki trwałe zakup-korekta itp.

  Odpowiedz
  • Tak, raport JPK uwzględnia wszystkie rejestry VAT jakie są użyte w danym okresie – włącznie z rejestrami korekt.
   Odpowiednia konfiguracja rejestrów powoduje wpisanie w odpowiednie komórki w deklaracji VAT-7.
   Proszę po wygenerowaniu JPK sprawdzić czy zakresy K_ w poszczególnych pozycjach JPK odpowiadają pozycjom w VAT-7.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *