Jak włączyć pełne opisy pozycji na dokumencie w programie Symfonia Finanse i Księgowość 2013

W najnowszej wersji programu Symfonia Finanse i Księgowość 2013 jest możliwość włączenia pełnych opisów pozycji na dokumencie. Kiedy będzie nam przydatna taka funkcjonalność?

Podczas dekretacji dokumentu często spotykaliśmy się z niedogodnością braku możliwości wprowadzenia opisów do każdej pozycji na dokumencie niezależnie po której stronie zapis się ten znajduje. Często podczas rozbicia pozycji kosztowych nie mogliśmy opisać jej dokładnie i trzeba było uciekać się do stosowania niepotrzebnych forteli. Opisy były nieadekwatne do zapisu.

Zobaczmy jak to było przed wprowadzeniem nowej funkcjonalności.

001 – Wprowadzenie dokumentu kosztowego bez podziału na rodzaj kosztu w zespole 5

Rys. 001 – Wprowadzenie dokumentu kosztowego bez podziału na rodzaj kosztu w zespole 5

Problemem było to, że na koncie zespołu 5 nie można było dodać opisu dla konkretnego kosztu i analityki zespołu 5.

002 – Zestawienie z zapisów konta zespołu 5

Rys. 002 – Zestawienie z zapisów konta zespołu 5

Na wydruku z zestawień zapisu konta otrzymywaliśmy taki sam opis dla różnych analityk tego zespołu. Aby zobaczyć do jakiego konkretnego kosztu został przyporządkowany zapis musieliśmy wejść w dokument. Na wydruku niestety takiej funkcjonalności już nie ma dostępnej. Pamiętajmy, że w formatce zapisów można sortować po opisie zapisu. Przy takim ogólnym opisie nie można przeanalizować zarejestrowanych kosztów.

Sytuacja zmieniła się wraz z wejściem wersji programu Symfonia Finanse i Księgowość 2013. Dostępna tylko dla użytkowników wersji Systemu Zarządzania Forte Finanse i Księgowość opcja włączenia pełnych opisów pozycji na dokumencie pojawiła się w linii programów Systemu Symfonia.

Zobaczmy jak ją włączyć i jak zmieni to wygląd naszego dokumentu.

Aby włączyć pełne opisy pozycji na dokumencie przechodzimy do: Ustawienia → Parametry stałe → Opis pozycji na dokumencie i zmieniamy zaznaczenie na „Pełne opisy pozycji na dokumencie”. Od tej pory możemy cieszyć się nową funkcjonalnością w programie.

003 – Włączenie pełnych opisów pozycji na dokumencie

Rys. 003 – Włączenie pełnych opisów pozycji na dokumencie

 

Wróćmy do naszego dokumentu i zobaczmy co się zmieniło.

004 – Zmiana po włączeniu pełnych opisów pozycji na dokumencie

Rys. 004 – Zmiana po włączeniu pełnych opisów pozycji na dokumencie

Okazało się, że program Symfonia Finanse i Księgowość dodał do każdego zapisu księgowego w dokumencie dodatkowe pole, które możemy swobodnie edytować. Pola te zostały dodane niezależnie od strony po której się znajdują.

Zmieńmy opisy tak aby uzyskać zadowalający nas efekt opisu różnych transakcji.

005 – Zmienione opisy pozycji na dokumencie

Rys. 005 – Zmienione opisy pozycji na dokumencie

Wykonajmy teraz zestawienie z zapisów konta zespołu 5.

006 – Zestawienie zespołu 5 po zmianie opisów na pełne opisy pozycji na dokumencie

Rys. 006 – Zestawienie zespołu 5 po zmianie opisów na pełne opisy pozycji na dokumencie

Widzimy, że teraz opisy z tego samego dokumentu zmieniły się i możemy je dowolnie sortować w okienku, a także drukować w takiej kolejności jakiej chcemy.

Jeżeli funkcjonalność ta nie spełnia naszych oczekiwań, to możemy ją wyłączyć wracając do podstawowej wersji. Niestety opisy nie zostaną zresetowane, więc na zestawieniach z zapisów kont będą dostępne takie jakie były wprowadzone przy pełnych opisach pozycji na dokumencie.3 Odpowiedzi do Jak włączyć pełne opisy pozycji na dokumencie w programie Symfonia Finanse i Księgowość 2013

 1. Pingback: Nowa wersja programu Symfonia Finanse i Księgowość 2013 | Słoneczna Symfonia - System Księgowy pod kontrolą

 2. Badzo fajna funkcjonalność i do tego w niektórych sytuacjach księgowych niezbędna.
  Ciekawy blog, pozdrawiam twórców.
  Może trochę więcej wiedzy dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
  Basia

 3. Mam nadzieję, że już niedługo będzie więcej artykułów dla zaawansowanych użytkowników Symfonii. Poszerza się kadra Słonecznej więc można się spodziewać różnorodności, zarówno w tekstach jak i poziomie wiedzy w nich zawartych.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *