Finanse i KsięgowośćPoczątek drogiPoczątkujący

Czy muszę zaksięgować Bilans Otwarcia?

Ostatnio mam wiele pytań na temat księgowania Bilansu Otwarcia w programie Symfonia Finanse i Księgowość. A brzmi ono tak: “Czy muszę zaksięgować Bilans Otwarcia?”.

I jak tu odpowiedzieć…

I tak i nie.

Jest kilka przypadków, kiedy Bilans Otwarcia trzeba zaksięgować i kilka kiedy nie wolno tego robić.

Na pewno niezbędne będzie zaksięgowanie Bilansu Otwarcia w sytuacji, gdy wprowadzimy do niego wartości po to aby je potem mieć dostępne w postaci sald kont w zapisach i obrotówce. Jeżeli tego nie zrobimy i pozostawimy Bilans w buforze, na saldach z BO nie będzie nic widać.

Po zaksięgowaniu Bilansu niestety nie będziemy mogli dowolnie modyfikować Planu Kont – dotyczy to w szczególności kont rozrachunkowych. O budowie Planu Kont przeczytajcie sobie trochę w artykule: Jak bezpiecznie rozpocząć pracę z programem Symfonia Finanse i Księgowość.

Pamiętajmy, że zaksięgowanie BO nie zamyka nam drogi do jego modyfikacji. Zawsze (do chwili zatwierdzenia) będziemy mogli nasz bilans poprawić. Bilans możemy księgować tyle razy ile nam się podoba. To trochę tak jak z zamknięciem roku…

Pamiętajmy też, że rozpoczynając pracę z programem możemy do BO wprowadzić, tylko te wartości których jesteśmy pewni i które pozwolą nam na bezkonfliktową pracę. Dotyczy to w szczególności kont kas i rachunków bankowych, a także całego zespołu 8 (czyli kapitałów).

Jeżeli Bilans nie zgadza nam się to zamykamy go poprzez konto bilansowe techniczne i poprawiamy do czasu, aż to konto zamknie się saldem zerowym…

No to księgować, czy nie?

… a jak sobie chcecie.

12 komentarzy do “Czy muszę zaksięgować Bilans Otwarcia?

 • Dzień dobry, rok 2018 zaksięgowany i zamknięty po wygenerowaniu BO rmk z 2018 aktywa zostały przeniesione do 2019 w pasywa z minusem, co zrobiłam nie tak, że wygenerowany BO nie jest identyczny z BZ?

  Odpowiedz
  • Witam,
   Proszę sprawdzić przyporządkowanie konta RMK w 2019 roku. Jeżeli jest to konto bilansowe zwykłe, to wystąpienie salda wn po stronie pasywów da minus, a w aktywach plus. Jeżeli jest to konto rozrachunkowe lub szczególne (a nie powinno być) to proszę mieć na uwadze, że konta takie mają salda strony wn i strony ma, a w BO wchodzą persaldo. Na planie kont w 2019 zobaczy Pani miejsce przypięcia konta.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Pomogło ponowne wygenerowanie BO na 2019r. – dziękuję bardzo!!!!! – Pozdrawiam – Marzena

  Odpowiedz
  • Witam,
   czyli aby wygenerować BO na 2019, miesiące z roku 2018 muszą być zamknięte, tak?
   Aktualnie nie są zamknięte i poprzez opcję „Generuj” i komunikatu, że bilans jest prawidłowy, wartości są zerowe – nie przeniosły się salda kont. Proszę o wsparcie, co powinnnam zrobić.

   Odpowiedz
   • Witam,
    Nie. Chodzi o to, że dokumenty w starym roku powinny być zaksięgowane.
    Oczywiście wiąże się to z zamknięciem okresów, ale wyłącznie w kontekście księgowania dokumentów w określony miesiąc sprawozdawczy, gdyż program pilnuje księgowanie w dwa okresy, potem będzie “krzyczał”.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Witam,
   czyli aby wygenerować BO na 2019, miesiące z roku 2018 muszą być zamknięte, tak?
   Aktualnie nie są zamknięte i poprzez opcję „Generuj” i komunikatu, że bilans jest prawidłowy, wartości są zerowe – nie przeniosły się salda kont. Proszę o wsparcie, co powinnnam zrobić.

   Odpowiedz
   • Witam,
    Powtórzę to samo co napisałem poprzednio.
    Muszą być zaksięgowane dokumenty. Jeżeli wiąże się to z koniecznością zmykania okresów (a tak jest) to należy zamknąć też te okresy.
    Natomiast nie trzeba zamykać roku aby BO w 2019 się poprawnie wygenerował.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • dzień dobry,
  mam pytanie związane z BO na rok 2019. mam zaksięgowane i zamknięte wszystkie m-ce roku 2018. Mimo to, rok 2019 pokazuje mi BO na koniec X/2018…..co mogę robić nie tak…? – Pozdrawiam. Marzena.

  Odpowiedz
  • Jeżeli rok 2018 jest w całości zaksięgowany. To nie możliwością jest aby system generował BO na 2019 z ominięciem któregoś miesiąca z roku poprzedniego.
   Dla sprawdzenia, proszę sobie zrobić kopię bazy i zamknąć rok 2018 – po czym wygenerować BO w 2019.
   Proszę pamiętać, że zamknięcie roku nie powoduje braku dostępu do niego, ponieważ grudzień zawsze pozostaje otwarty – zamyka się dopiero po zatwierdzeniu – chyba, że coś się zmieniło…
   Jeżeli to nie pomoże, to najprawdopodobniej w bazie danych jest coś nie tak i należało by ją sprawdzić wykonując raporty diagnostyczne.
   Proszę dać znać czy coś pomoże…

   Odpowiedz
 • Dziękuję za odpowiedź.tak właśnie zrobiłam bilans zaksięgowany pomyślnie. Pozdrawiam Monika

  Odpowiedz
 • Witam,
  Jestem na etapie wprowadzania bilansu otwarcia 2017 (ręcznie bo dokumenty mam zapisane w buforze). Mój problem polega na tym, że na wykazie kont bilansu otwarcia nie widzę wszystkich kont analitycznych z BZ poprzedniego roku ( i to juz na koncie 080-1-x). Dokładnie brakuje mi ostatniej pozycji z analityki (na BZ kończy się na 080-1-33 a BO na 080-1-32). Jestem początkująca w Symfonii i jest to mój pierwszy bilans otwarcia. Proszę o pomoc co może być tego przyczyną.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam,
   Najprawdopodobniej w nowym roku nie ma Pani tej analityki w planie kont.
   Jeżeli jest to ręcznie tworzona analityka, to proszę po prostu ją dopisać w planie kont nowego roku.
   A jeżeli jest to analityka pochodząca ze słownika, to proszę sprawdzić, czy w nowym roku taka pozycja istnieje w słowniku.
   Ewentualnie w BO proszę ją dodać, jest tam taka możliwość.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *