Czy muszę zaksięgować Bilans Otwarcia?

Ostatnio mam wiele pytań na temat księgowania Bilansu Otwarcia w programie Symfonia Finanse i Księgowość. A brzmi ono tak: „Czy muszę zaksięgować Bilans Otwarcia?”.

I jak tu odpowiedzieć…

I tak i nie.

Jest kilka przypadków, kiedy Bilans Otwarcia trzeba zaksięgować i kilka kiedy nie wolno tego robić.

Na pewno niezbędne będzie zaksięgowanie Bilansu Otwarcia w sytuacji, gdy wprowadzimy do niego wartości po to aby je potem mieć dostępne w postaci sald kont w zapisach i obrotówce. Jeżeli tego nie zrobimy i pozostawimy Bilans w buforze, na saldach z BO nie będzie nic widać.

Po zaksięgowaniu Bilansu niestety nie będziemy mogli dowolnie modyfikować Planu Kont – dotyczy to w szczególności kont rozrachunkowych. O budowie Planu Kont przeczytajcie sobie trochę w artykule: Jak bezpiecznie rozpocząć pracę z programem Symfonia Finanse i Księgowość.

Pamiętajmy, że zaksięgowanie BO nie zamyka nam drogi do jego modyfikacji. Zawsze (do chwili zatwierdzenia) będziemy mogli nasz bilans poprawić. Bilans możemy księgować tyle razy ile nam się podoba. To trochę tak jak z zamknięciem roku…

Pamiętajmy też, że rozpoczynając pracę z programem możemy do BO wprowadzić, tylko te wartości których jesteśmy pewni i które pozwolą nam na bezkonfliktową pracę. Dotyczy to w szczególności kont kas i rachunków bankowych, a także całego zespołu 8 (czyli kapitałów).

Jeżeli Bilans nie zgadza nam się to zamykamy go poprzez konto bilansowe techniczne i poprawiamy do czasu, aż to konto zamknie się saldem zerowym…

No to księgować, czy nie?

… a jak sobie chcecie.12 Odpowiedzi do Czy muszę zaksięgować Bilans Otwarcia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *