Początek drogiPoczątkującyPytania i OdpowiedziZagadnienia techniczne

Czy można zmienić NIP w programie Symfonia Finanse i Księgowość?

Oczywiście, że można. Niestety zmiana NIPu w programie Symfonia Finanse i Księgowość spowoduje konieczność ponownej aktywacji bazy danych u producenta oprogramowania.

Programy z serii Systemy Symfonia zabezpieczone są poprzez NIP i nazwę firmy, która użytkuje bazę danych. Zmiana jednego z tych parametrów może (tak jak napisałem wyżej) spowodować ponowną aktywację danych firmy.

Jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie.

Na podstawie tych danych i innych (znanych tylko producentowi) generowany jest tzw. kod danych. Bazę danych rejestruje się tworząc Kartę Zgłoszeniową w postaci pliku .xml. – służy do tego specjalny program udostępniany wraz z aplikacją. (Procedura opisana jest w artykule: Jak zarejestrować program Symfonia Finanse i Księgowość.)

Na podstawie tej karty dane rejestrowane są w bazie producenta.

Jeżeli kod danych dla danego NIPu i nazwy firmy zmieni się oznacza to, że nastąpiła zmiana któregoś z tych dwóch parametrów.

Zmiany dokonuje się tylko wtedy, gdy firma zmienia nazwę, lub została przekształcona w jakąś zgodnie z panującym prawem w Polsce inną formę.

Jeżeli nic takiego nie nastąpiło, a kod danych się zmienił, to prawdopodobnie zmiana została wykonana w celu użytkowania nielegalnego oprogramowania i próby jego zarejestrowania.

Oczywiście zdarza się czasami, że kod ów ulegnie zmianie i nie jesteśmy w stanie określić dlaczego się tak stało. Można to jednak bez problemu uzgodnić z producentem.

Jeżeli macie Państwo tego typu problem, a nie możecie sobie z tym poradzić – proszę o kontakt z naszą redakcją bądź producentem oprogramowania firmą SAGE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *