Co to są Obroty Rozpoczęcia?

przez | 12 czerwca 2012

Obroty Rozpoczęcia w programie Symfonia Finanse i Księgowość są to sumy kont aktywnych zapisanych po obydwu stronach kont w okresie od pierwszego dnia roku obrotowego, aż do dnia rozpoczęcia pracy z programem.

Obroty Rozpoczęcia wprowadzamy tylko raz w historii działalności firmy, jeżeli pracę z programem rozpoczynamy nie na pierwszy dzień roku obrotowego ale później.

Obroty odzwierciedlają faktyczne sumy zapisów na kontach głównych i księgi pomocniczej po obydwu stronach konta.

Jeżeli rozpoczynamy pracę z programem i musimy wprowadzić Obroty Rozpoczęcia, to rozrachunki wynikające z sald kont rozrachunkowych na dzień rozpoczęcia działalności w programie powinny być wprowadzone właśnie w tym dokumencie, a nie w Bilansie Otwarcia, który w tym przypadku może, ale nie musi być wprowadzany.

Minusem wprowadzenia tylko Obrotów Rozpoczęcia jest brak wartości początkowych (na dzień bilansowy) na różnego rodzaju zestawieniach z obrotów i wydrukach Bilansu z programu Symfonia Finanse i Księgowość.

5 komentarzy do „Co to są Obroty Rozpoczęcia?

 1. avatarR

  Witam,
  wprowadziłam omyłkowo obroty rozpoczęcia na dzień 01.05 zamiast 30.04. Czy można to odkręcić? Wiem, że ja juz nie mogę, ale czy informatyk jest w stanie coś na to poradzić? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. avatarKsięgowa

  Wprowadziłam obroty rozpoczęcia ale jednak stwierdziłam że wpiszę od początku cały rok. Czy da się usunąć obroty rozpoczęcia tak żeby można było rozrachunki wprowadzić w bilansie otwarcia? Bo obecnie wyzerowałam obroty rozpoczęcia ale rozrachunków nadal nie pozwala mi wpisać w BO.

  Odpowiedz
  1. avatarArkadiusz Grzyb Autor wpisu

   Witam,
   Jeżeli rozpoczyna Pani pracę na programie w trakcie roku to najlepiej wprowadzić BO i OR. BO na pierwszy dzień roku obrotowego, a OR na dzień do którego pracowaliśmy na poprzednim programie. OR księguje się na ostatni miesiąc starego systemu. Podjęcie decyzji gdzie wprowadzać rozrachunki nie jest łatwe, ale jeżeli wprowadziliśmy rozrachunki do BO, a potem wprowadzaliśmy OR to system i tak spyta się, czy rozrachunki przenieść z BO do OR i raczej tak robimy. Bo interesuje nas stan firmy na konkretny dzień – czyli dzień rozpoczęcia pracy w nowym programie.
   Jeżeli wprowadziliśmy OR i tam rozrachunki to wydaje mi się, że jest to najbardziej odpowiednie miejsce – o ile rozpoczynamy pracę w dniu nie przypadającym na pierwszy dzień roku obrotowego. Jeżeli jest to początek – to rozrachunki wprowadzamy tylko w BO.
   U Pani teraz niestety nie ma możliwości wprowadzenia rozrachunków w BO, ponieważ najprawdopodobniej zaksięgowała Pani OR. Nawet usunięcie wszystkich danych z OR nie będzie pozwalało na wprowadzenie rozrachunków do BO.
   Jeżeli będzie Pani jednak bardzo zależało na wprowadzenie tych rozrachunków do BO to proszę o kontakt poprzez stronę kontaktową. Pomożemy…
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 3. avatarZuzanna

  Witam, zmieniłam program na Symfonię. Wprowadziłam BO na podstawie BZ z poprzedniego (akurat zaczęłam pracę w nowym programie od 01 stycznia. Rozumiem, że muszę wprowadzić również obroty rozpoczęcia?

  Odpowiedz
  1. avatarArkadiusz Grzyb Autor wpisu

   Nie…
   Jeżeli rozpoczyna Pani pracę z programem na 1 stycznia (który to dzień jest pierwszym dniem roku obrotowego) to nie wprowadza Pani Obrotów Rozpoczęcia. Obroty wprowadza się tylko wtedy, gdy dniem rozpoczęcia pracy w programie jest jakiś dzień w czasie większym niż dzień BO.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.