Co to jestSłownik pojęć

Co to są Obroty Rozpoczęcia?

Obroty Rozpoczęcia w programie Symfonia Finanse i Księgowość są to sumy kont aktywnych zapisanych po obydwu stronach kont w okresie od pierwszego dnia roku obrotowego, aż do dnia rozpoczęcia pracy z programem.

Obroty Rozpoczęcia wprowadzamy tylko raz w historii działalności firmy, jeżeli pracę z programem rozpoczynamy nie na pierwszy dzień roku obrotowego ale później.

Obroty odzwierciedlają faktyczne sumy zapisów na kontach głównych i księgi pomocniczej po obydwu stronach konta.

Jeżeli rozpoczynamy pracę z programem i musimy wprowadzić Obroty Rozpoczęcia, to rozrachunki wynikające z sald kont rozrachunkowych na dzień rozpoczęcia działalności w programie powinny być wprowadzone właśnie w tym dokumencie, a nie w Bilansie Otwarcia, który w tym przypadku może, ale nie musi być wprowadzany.

Minusem wprowadzenia tylko Obrotów Rozpoczęcia jest brak wartości początkowych (na dzień bilansowy) na różnego rodzaju zestawieniach z obrotów i wydrukach Bilansu z programu Symfonia Finanse i Księgowość.

5 komentarzy do “Co to są Obroty Rozpoczęcia?

 • Witam,
  wprowadziłam omyłkowo obroty rozpoczęcia na dzień 01.05 zamiast 30.04. Czy można to odkręcić? Wiem, że ja juz nie mogę, ale czy informatyk jest w stanie coś na to poradzić? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Wprowadziłam obroty rozpoczęcia ale jednak stwierdziłam że wpiszę od początku cały rok. Czy da się usunąć obroty rozpoczęcia tak żeby można było rozrachunki wprowadzić w bilansie otwarcia? Bo obecnie wyzerowałam obroty rozpoczęcia ale rozrachunków nadal nie pozwala mi wpisać w BO.

  Odpowiedz
  • Witam,
   Jeżeli rozpoczyna Pani pracę na programie w trakcie roku to najlepiej wprowadzić BO i OR. BO na pierwszy dzień roku obrotowego, a OR na dzień do którego pracowaliśmy na poprzednim programie. OR księguje się na ostatni miesiąc starego systemu. Podjęcie decyzji gdzie wprowadzać rozrachunki nie jest łatwe, ale jeżeli wprowadziliśmy rozrachunki do BO, a potem wprowadzaliśmy OR to system i tak spyta się, czy rozrachunki przenieść z BO do OR i raczej tak robimy. Bo interesuje nas stan firmy na konkretny dzień – czyli dzień rozpoczęcia pracy w nowym programie.
   Jeżeli wprowadziliśmy OR i tam rozrachunki to wydaje mi się, że jest to najbardziej odpowiednie miejsce – o ile rozpoczynamy pracę w dniu nie przypadającym na pierwszy dzień roku obrotowego. Jeżeli jest to początek – to rozrachunki wprowadzamy tylko w BO.
   U Pani teraz niestety nie ma możliwości wprowadzenia rozrachunków w BO, ponieważ najprawdopodobniej zaksięgowała Pani OR. Nawet usunięcie wszystkich danych z OR nie będzie pozwalało na wprowadzenie rozrachunków do BO.
   Jeżeli będzie Pani jednak bardzo zależało na wprowadzenie tych rozrachunków do BO to proszę o kontakt poprzez stronę kontaktową. Pomożemy…
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Witam, zmieniłam program na Symfonię. Wprowadziłam BO na podstawie BZ z poprzedniego (akurat zaczęłam pracę w nowym programie od 01 stycznia. Rozumiem, że muszę wprowadzić również obroty rozpoczęcia?

  Odpowiedz
  • Nie…
   Jeżeli rozpoczyna Pani pracę z programem na 1 stycznia (który to dzień jest pierwszym dniem roku obrotowego) to nie wprowadza Pani Obrotów Rozpoczęcia. Obroty wprowadza się tylko wtedy, gdy dniem rozpoczęcia pracy w programie jest jakiś dzień w czasie większym niż dzień BO.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *