Finanse i KsięgowośćJak to zrobić w programie Finanse i KsięgowośćPoczątek drogiPoczątkujący

Automatyczne różnice kursowe w programie Symfonia Finanse i Księgowość

Jeżeli prowadzisz rozrachunki w walutach obcych to skorzystaj z opcji automatycznego wyliczania różnic kursowych w programie Symfonia Finanse i Księgowość.

Każdy boi się tego jak ognia, a okazuje się potem, że bez automatycznych różnic kursowych nie da się żyć.

Jak włączyć jedną z podstawowych funkcji programu w rozliczeniach walutowych.

Właściwie to nie trzeba nic takiego zrobić aby funkcja działała. Natomiast z doświadczenia wiem, że można przygotować sobie pracę tak aby nie kolidowała nam to z innymi ważnymi funkcjami.

Zacznijmy od konfiguracji wyksięgowań samych różnic.

Częstym problemem wśród klientów są różnice kursowe na kontach gdzie prowadzone są rozrachunki z kontrahentami polskimi. Może dziwnie to brzmi ale przecież ustawa umożliwia nam takie działanie.

Warto na początek dokonać zmian w planie kont.

Standardowy plan kont przewiduje podział kontrahentów na polskich i zagranicznych. Jeżeli więc będziemy rozliczali się z kontrahentem polskim za pomocą jakiejkolwiek waluty obcej to konto rozrachunkowe powinno mieć możliwość ewidencjonowania kwoty rozliczenia właśnie w walucie obcej. Oczywiście prawo polskie dopuszcza ewidencjonowanie na kontach tylko w walucie polskiej ale bez możliwości przypisania kursu do rozrachunku program nie policzy różnic.

Na planie kont zaznaczamy więc aby konta rozrachunkowe dla kontrahentów polskich były kontami walutowymi.

Konfiguracja plany kont w programie Symfonia Finanse i Księgowość

Rys. 001 – Konfiguracja plany kont w programie Symfonia Finanse i Księgowość

Ale to jeszcze nie wszystko. Nie ważne, że syntetyki są walutowe. Schodzimy głębiej w analitykę kont rozrachunkowych i na konkretnych kartotekach również zaznaczamy aby były walutowe.

 

Rys. 002 – Konfiguracja plany kont w programie Symfonia Finanse i Księgowość - kartoteki

Tak oczywiście robimy na każdym koncie na jakim zamierzamy prowadzić rozrachunki walutowe.

Spotkałem się kiedyś z opinią, że nie jest to konieczne. Do czasu gdy trzeba było taki rozrachunek rozliczyć – nie dało się…

Następnym krokiem jest założenie dokumentu na automatyczne różnice kursowe. Nie jest to niezbędny element układanki, ale powoduje, że dokumenty różnic łatwiej jest odnaleźć (co przy wielu rozliczeniach jest czasami zbawienne), po drugie nie wchodzą w interakcję z innymi dokumentami prostymi – chodzi o sytuację podczas procedury zamykania roku (księgowanie dokumentów). Jest to o tyle ważne, że dokumenty różnic kursowych do chwili zaksięgowania dokumentów rozliczających transakcje walutowe nie posiadają numeru ewidencyjnego. Po zaksięgowaniu tych dokumentów różnice dostają swój numer nadany zgodnie z kolejnością księgowania dokumentów zależnych od nich.

Zakładamy więc dokument np. RUK (nie RK – bo to Raport Kasowy).

Wchodzimy w panel Dokumenty → Definiowanie.

Dodajemy nowy dokument, nazywamy go „Różnice Kursowe”, skrót „RUK”, typ „Dokument Prosty” i zapisujemy do bazy.

Definiowanie dokumentu różnic kursowych w programie

Rys. 003 – Definiowanie dokumentu różnic kursowych w programie

Następnie musimy zgłosić dokument do ustawień programu aby podczas wyksięgowania różnic kursowych korzystał właśnie z niego.

Ustawienia → Parametry stałe → Księgowania

W okienku tym wybieramy nasz dokument RUK do obsługi transakcji walutowych i zatwierdzamy wybór.

 Modyfikacja konfiguracji – wyznaczenie dokumentu RUK dla transakcji walutowych

Rys. 004 – Modyfikacja konfiguracji – wyznaczenie dokumentu RUK dla transakcji walutowych

Od tej pory możemy się cieszyć automatycznymi różnicami kursowymi w programie. A jak to działa sprawdźcie sami rozliczając dwie operacje walutowe, albo poczekajcie na kolejny artykuł opisujący takie zdarzenie gospodarcze.

40 komentarzy do “Automatyczne różnice kursowe w programie Symfonia Finanse i Księgowość

  • Witam

    Mam następujący problem. Przy zapisywaniu (do bufora) wprowadzonego wyciągu bankowego walutowego otrzymuję komunikat “dokument zawiera dekret na konto dla którego wyłączono prowadzenie rozrachunków i nie powinien być wprowadzany ręcznie…”. Kiedy sprawdzam saldo rachunku bankowego to w euro jest ono prawidłowe, natomiast w złotówkach mam podane jakieś absurdalne wartości (np. 1000 euro i 500 zł. itp). Kiedy wchodzę w plan kont to opcja “wyłącz prowadzenie rozrachunków i kontroluj ręczną rejestrację” nie jest zaznaczona.

    Wróciłam do pracy po przerwie. Wcześniej wprowadzając rachunek walutowy nie miałam takiego komunikatu,a saldo było z tego co pamiętam sensownie przeliczane. Na rachunku walutowym nie wprowadzałam rozrachunków (tzn nie dodawałam nowej transakcji przy wpływie środków i nie rozliczałam przy wypływie) Jeśli dobrze rozumiem różnice kursowe naliczane były jedynie od transakcji (różnica między kursem z dnia zapłaty, a kursem z faktury), nie wyliczano różnic od władnych środków pieniężnych (tzn przyjmowano wycenę rozchodu po kursie historycznym i różnice nie występowały (?))

    Nigdy sama nie zajmowałam się ustawianiem parametrów programu, przyjęłam wcześniejsze rozwiązania. Przez jakiś czas nie pracowałam i chyba osoba mnie zastępująca musiała chyba coś inaczej poustawiać, nie bardzo umiem powiedzieć w którym miejscu i co z tego w praktyce wynika. Będę bardzo wdzięczna za rozjaśnienie tych kwestii.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Jeżeli jest to tylko kwestia ustawień, to wystarczy zmienić parametr w planie kont.
      Zastanawiam się jednak nad konfiguracją u Pani automatu różnic kursowych.
      Z tego co Pani pisze wychodzi, że nie prowadziliście ich na koncie bankowym – chodziło aby program nie naliczał ich samodzielnie.
      I to najczęściej spotykane rozwiązanie. W takim przypadku znacznik “Włącz prowadzenie rozrachunków i kontroluj ręczą rejestrację” powinien być zaznaczony.
      Gdy tak nie będzie system będzie automatycznie próbował naliczać różnice kursowe. Gdy zaznaczymy tę funkcję – nie będziemy mogli jednak wykonać automatycznych przeszacowań i nie można na nim prowadzić rozrachunków. To już Pani wybór.
      Zacytuję podręcznik do 50c:
      “walutowe służy do rejestrowania zagranicznych jednostek pieniężnych. Dla kont walutowych możliwe jest przeszacowanie walut oraz wyznaczanie różnic kursowych od transakcji walutowych, pod warunkiem, że nie zaznaczysz atrybutu Wyłącz prowadzenie rozrachunków i kontroluj ręczną rejestrację Zaznaczenie tego atrybutu spowoduje, że dane konto mimo zapisów walutowych nie może być przeszacowywane na koniec roku lub miesiąca i nie można prowadzić na nim rozrachunków. Dodatkowo atrybut ten ostrzega przed ręcznym wprowadzaniem dokumentów na to konto. Próba wprowadzenia nowego dokumentu na takie konto z włączoną opcją spowoduje wyświetlenie komunikatu informującego, że ręczne wprowadzanie dokumentów na dane konto może spowodować brak zgodności salda konta z saldem w systemie, z którego przesyłane są dokumenty do Sage 50c.
      W Sage 50c wszystkie konta walutowe są automatycznie kontami rozrachunkowymi. Można prowadzić na nich rozrachunki (poza wyjątkiem opisanym wyżej), nawet jeżeli konto nie zostało zdefiniowane jako rozrachunkowe. Pozwala to na bieżące przeliczanie różnic kursowych od środków pieniężnych w dewizach zgodnie z ustawą o rachunkowości.
      Znacznik konta walutowego może być zmieniany tylko do pierwszego księgowania na konto.
      •uwzględnij w saldzie WB : saldo tego konta pojawi się na dokumencie Wyciąg Bankowy.
      •konto rozliczeń VAT to konto, na którym rejestrowane są należności celne musi mieć zaznaczoną tą opcję. W przypadku wyboru metody kasowej rozliczania podatku VAT o fakcie przypisania do rejestru kwot z dokumentów typu DEX i DIM decyduje fakt zapłaty należności celnych. Podatek naliczony a zobowiązania celne.”
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
      • Trochę nie przemyślałam kwestii tego salda w złotych. Kwoty mogą być nieadekwatne w stosunku do saldo ujętego w euro, ze względu na różne kursy wpływów i wypływów, to już rozumiem.
        Zastanawia mnie tylko jedno- jak to możliwe, że nie mogę wprowadzać rozrachunków i otrzymuję zacytowany komunikat, a w planie kont okienko “wyłącz prowadzenie rozrachunków i kontroluj ręczną rejestrację” mam nie zaznaczone. Jak można wyłączyć wyświetlanie tego komunikatu (wcześniej się on nie pojawiał, a wszystko było rozwiązane ostatecznie tak samo)

        Odpowiedz
        • Zacytuję jeszcze raz instrukcję:
          “Zaznaczenie tego atrybutu spowoduje, że (…) nie można prowadzić na nim rozrachunków. Dodatkowo atrybut ten ostrzega przed ręcznym wprowadzaniem dokumentów na to konto. Próba wprowadzenia nowego dokumentu na takie konto z włączoną opcją spowoduje wyświetlenie komunikatu informującego, że ręczne wprowadzanie dokumentów na dane konto może spowodować brak zgodności salda konta z saldem w systemie, z którego przesyłane są dokumenty do Sage 50c.”
          Jeżeli rozumiem u Pani działa to odwrotnie?
          Proszę zaznaczyć ta opcję, zapisać i zamknąć program.
          Potem go otworzyć i odznaczyć opcję… zobaczymy co się będzie działo.
          Ale rzeczywiście chyba nie tak miało być.

          Odpowiedz
  • Witam, pracuje na programie symfonia i mam problem z jedną rzeczą:

    Mam fakturę sprzedaży wystawioną w EUR w lutym, mam zapłatę do niej w maju, wpływ nastąpił w PLN na rachunek PLN.

    Wiem że powstają różnice kursowe ale bardziej mnie nurtuje jak to poprawnie rozliczyć w programie bo nie mogę utworzyć rozrachunku jak mam dwie różne waluty.

    Z góry dziękuje za pomoc

    Odpowiedz
    • Witam,
      W rozrachunku, gdy wejdzie Pani na dokument rozliczeniowy jest coś takiego jak Kurs WP i WP.
      Jest to kurs waluty pierwotnej w jakiej tworzyła Pani rozrachunek. Pole dostępne jest w przypadku rozliczania transakcji w innej walucie niż waluta rozliczenia – czyli w Pani przypadku.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
      • Czyli powinnam jeszcze od strony WB wpisywać kurs WP czyli kurs w moim wypadku FVZ. No dobrze a czy czasem to nie będzie tak że stworzę ręcznie różnice kursowe? Bo z tego co próbuje to jak wpisuje ten kurs WP to mam taką samą kwotę wtedy gdy tworzą mi się automatyczne różnice kursowe ale od strony rozrachunku mam jeszcze nie rozliczona operacje i aby to rozliczyć muszę zrobić DP w takiej samej kwocie co automatyczna różnica kursowa ale po przeciwnej stronie. Dodatkowo wtedy nie wiem co wpisywać jaka konto przeciwstawne w tym DP
        .

        Odpowiedz
        • Witam,
          Ale system sam wykona stosowne przeksięgowanie dokumentem różnic kursowych jeżeli takowe wyjdą.
          Trochę nie rozumiem co chciała by Pani sksięgowywać ręcznie.
          System przecież, jeżeli wyjdzie różnica – z jednej strony rozliczy powstały rozrachunek w złotówkach, a po drugiej stronie da na np. 755 po odpowiedniej stronie jeżeli będzie to koszt lub przychód. Ale te rzeczy należy wcześniej w ustawieniach poustawiać: utworzyć specjalny dokument RUK jako DP i włączyć automatykę przeksięgowywania różnic.
          Pozdrawiam

          Odpowiedz
  • Witam
    Próbuje ustawić syntetykę konta 201 na walutowe. Niestety mam komunikat: “Nie można modyfikować typu konta na którym istnieją zapisy”
    Czy to oznacza że nie mogę już sobie tego ustawić?

    Pomocy!!

    Odpowiedz
    • Witam,
      Niestety z pozycji programu nie da się już w ten sposób zmodyfikować konta.
      Można to ewentualnie zrobić modyfikując zapisy bezpośrednio w bazie danych.
      Jeżeli jest to dla Pani niezbędne to proszę o kontakt poprzez formularz kontaktowy na stronie.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Czy jest możliwe, że program automatycznie liczy niby różnice do bufora, a potem przy przerzucaniu do księgi przelicza je ponownie i wychodzą inne niż w buforze??? Inny RZIS przez to? Co jest źle ustawione?

    Odpowiedz
    • Tak. Istnieje taka możliwość, że dokumenty generowane automatycznie podczas rozliczania transakcji walutowych mogą po zaksięgowaniu rozliczeń zmienić swoją wartość. Uczulam na to moich klientów, aby z księgowaniem roku nie czekali do ostatniej chwili, ale wszelkie sprawozdania finansowe robili po zaksięgowaniu wszystkich dokumentów mogących tworzyć różnice.
      Taka sytuacja może powstać z zaokrągleń i nie powinny być większe niż kilka groszy. Inną sytuację może być modyfikacja automatycznych różnic kursowych przez użytkownika lub usunięcie takiego dokumentu przed zaksięgowaniem rozliczeń.
      Nigdy nie spotkałem się z sytuacją aby tak powstałe różnice wpływały znacząco na wynik finansowy. Przed zamknięciem roku takie ewentualne różnice sksięgowywało się w zależności od salda w koszty lub przychody.
      Gdzieś na Słonecznej znajduje się artykuł z dokumentem w którym opisane są reguły obliczeń… tu: https://www.slonecznasymfonia.pl/polityka-rachunkowosci-w-programie-symfonia-finanse-i-ksiegowosc/ – tam są wzory w jaki sposób program przelicza różnice kursowe. W dokumentacji programu też to powinno być gdzieś dostępne.
      Jeżeli jednak różnice w Pani przypadku znacząco wpływają na wynik po zaksięgowaniu, to należało by w ogóle sprawdzić poprawność przeliczeń – takie tam trochę masło maślane, ale może coś pomoże…
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Dobry Wieczór Panie Arkadiuszu, jestem nowym użytkownikiem Symfonii. Mam pytanie odnośnie różnic kursowych na rachunku walutowym: Czy można zaksięgować automatycznie różnice kursowe na rachunku walutowym? bo w mojej firmie robi to się ręcznie w Excelu.
    Dzięki Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      Można to osiągnąć w taki sam sposób jak na rozrachunkach walutowych kontrahentów z tym, że konto rachunku bankowego nie musi (nie powinno) być kontem rozrachunkowym, a jedynie bilansowym zwykłym z zaznaczoną opcją “Walutowe”.
      Podczas pierwszej operacji na takim koncie w zapisach tworzymy rozrachunek, a przy zejściu z konta rachunku bankowego rozliczamy ten rozrachunek. Jeżeli wszystkie ustawienia wynikające z tego artykułu do którego napisała Pani komentarz będą wykonane to w buforze pojawi się dokument automatycznych różnic kursowych.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Dzień dobry, a ja mam problem z różnicami kursowymi i nie wiem jak sobie z nimi poradzić. Pytałam już nawet u producenta, ale ich odpowiedź mnie nie zadowoliła. A mianowicie:
    – otrzymuję faktury w walucie (całe do zapłaty w EUR lub netto w EUR a VAT w zł)
    – płacę z konta PLN np. taki VAT w zł lub całą fakturę
    – program wylicza mi automatycznie różnice kursowe i nie chce mnie “puścić” przy zapłacie w zł bez kursu EUR,
    a przy zapłacie w zł, nie powinno być różnic. Producent doradził mi, żeby przy takich zapłatach w zł, podawać kurs EUR z faktury, tak by różnica wyszła na zero,
    – przejęłam księgi z biura rach. i tam różnic kursowych program (lub Pani ręcznie to robiła) nie liczył, tylko w tym miejscu była informacja “niedostępna”. Jak to mogło być księgowane?
    – a gdy już przyjęłam propozycję producenta, to przy zapłacie np 50 000 zł za faktury w EUR, program podpowiada mi jeden kurs do zapłaty, a faktury wystawione miały różne kursy. Musiałabym tę kwotę 50 000 rozbijać na kwoty w zależności od pierwotnego kursu, a to dla mnie całkiem nielogiczne.
    Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.

    Odpowiedz
    • Witam. Rzeczywiście podawanie kursu (pierwotnego) z faktury omija problem wyliczenia różnic kursowych, gdy płatność za fakturę jest w PLN. Natomiast problematyczne jest podawanie dla każdego dokumentu różnych kursów – ale niestety nie ma na to rady.

      Rozbijanie dużej kwoty na mniejsze w celu podania różnych kursów też jest niekoniecznie dobrym rozwiązaniem.
      Skoro płaci Pani za faktury EURO złotówkami, to może Pani rozliczać faktury z pozycji dokumentów a nie z wyciągów. Wtedy nie będzie miała Pani problemów z ewentualnym rozbiciem kwot, bo rozliczenie będzie pochodziło z dokumentu tworzącego wstępnie rozrachunek.
      Problemem może się okazać tylko historia rozliczeń, ponieważ rozliczeniu będzie podlegać płatność późniejsza niż samo rozliczenie.
      Czyli rozrachunek tworzyć będzie zapłata, a rozliczenie tej transakcji dokument źródłowy.
      Na szybko nie jestem w stanie nic innego wymyślić…
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Dzień dobry
    mam pytanie,czy w symfonii FK wersja 2.0 wersja 17.2.52.0 można ustawić automatykę do stosowania kursów walutowych FIFO dla rozchodu waluty z własnego konta walutowego , jeśli tak, to gdzie zajrzeć ?

    z góry dziękuję

    Odpowiedz
  • jest,jest,jest….Panie Arkadiuszu FK różnice kursowe liczą jak ta lala, nawet Pan nie ma pojęcia ile ”miodu” wlał w moje serducho, jeszcze raz bardzo dziękuję. Ale czy mogę nie chcąc nadużywać Pana życzliwości jeszcze jedno pytanie: podobno FK również potrafi liczyć bilansowe różnice kursowe, czy może i na ten temat coś wie ? i uchyli także w tym temacie rąbka tajemnicy. Jak mam się kopać z tymi partnerami do wsparcia technicznego…. którzy mówią, szkoda że nie ma Pan z nami stałej umowy, wtedy od razu byśmy się nad panem pochylili. Tyle,że za stałą umową idzie co miesiąc faktura. A Ja widzę że wymiana doświadczeń na takich forach to prawdziwa skarbnica wiedzy, pierwszy raz korzystam z takiej pomocy i to działa.Zbyszek

    Odpowiedz
  • Witam, może już ktoś pytał, ale niestety nie wiedzę. Mam księgowania w walucie, czasem w środku roku pojawiała się sytuacja – w walucie 0 a w pln kilka groszy. Ale w tym roku mam tak, że na koniec roku mam salko 0 w walucie a w pln pokazuje 4 gr i to po ma. Jak to wyksięgować? Robiłam już przeszacowania walut ale nadal zostaje. Co robić?

    Odpowiedz
    • Witam,
      Gdzieś mi uciekł Pani komentarz… Po prostu proszę przeksięgować to na różnice kursowe w zł… Przeszacowanie nic nie da.
      Czasami jest tak (tu trzeba znaleźć to w dokumentacji – jest na pewno), że po zaksięgowaniu rozliczeń walutowych w których powstały różnice kursowe bilansowe, pozostanie kilka groszy na koncie rozrachunkowym. Takie małe kwoty należy przenieść na odpowiednie różnice – przychodowe, bądź kosztowe – zależy po której stronie zostaną. Ważne jest aby zrobić to przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, bo te kilka groszy później mogą trochę namieszać w wyniku finansowym. Jeżeli już rok jest ktoś zrobił sprawozdania i nie zamierza ich poprawiać, to takie końcówki na rozrachunkach należało by sksięgować na rozrachunki do wyjaśnienia i gdzieś po drodze w następnym roku je … schować…
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Dziękuję Panie Arkadiuszu za szybką i fachową odpowiedź, myślę że wszystko dobrze zrozumiałem. Uzupełniłem w ustawieniach konta właściwe dla różnic kursowych. Na dniach będę księgował WB i wtedy zobaczę czy FK prawidłowo zadziała, a o efektach nie omieszkam Pana poinformować.Pozdrawiam Zbyszek

    Odpowiedz
  • Panie Arkadiuszu czytam Pana rady ws. liczenia różnic kursowych i stwierdzam, że uchodzi Pan za takiego dobrego mentora, dlatego też zwracam się serdecznie o pomoc w kwestii ustawienia FK na liczenie wspomnianych różnic kursowych. Pracuję już 3 roku na FK i różnice kursowe liczę na pieszo i jestem na skraju wytrzymałość. Zwracałem się do tzw.partnera handlowego firmy Sage o pomoc w ustawieniu FK na liczenie różnić kursowych w odpowiedzi usłyszałem, że nie mają czasu uczyć mnie liczenia różnic kursowych, tylko nie chodziło mi o naukę tylko o pomoc w ustawieniu FK. Dzisiaj po uważnym przeczytaniu niniejszego artykułu i Pańskich porad ustawiłem swoją FK ale mam dwa pytania: w którym momencie FK fizycznie wylicza różnice kursowe ? jak rozumiem po zaksięgowaniu zapłaty z WB, tworzony jest dokument RUK w buforze z wyliczoną już automatycznie różnicą kursową ? czy też różnica kursowa jest wyliczana dopiero po zaksięgowaniu dokumentu RUK do ksiąg ? I drugie pytanie, czy wystarczy ustawić konto techniczne przeszacowania walut np.200 za Pana przykładem, ponieważ powyżej widzę okienka do ustawienia Różnice kursowe WN i MA ? będę wdzięczny za pomoc. Zbyszek

    Odpowiedz
    • … skrócona wersja odpowiedzi…
      Różnica kursowa tworzy się zawsze automatycznie podczas rozliczenia transakcji walutowej o ile kursy użytej waluty są różne dla rozrachunku i rozliczenia.
      Konto techniczne do przeszacowania walut (tu 200) używane jest tylko podczas wykonywania procedury PRZESZACOWANIA. Przy księgowaniu różnic nie jest potrzebne. Natomiast konta w ustawieniach są niezbędne do prawidłowego wystawienia przez program automatycznego dokumentu RUK – więc trzeba je podać…

      Odpowiedz
  • Witam, używam funkcji automatycznych różnic kursowych od kwoty netto dla faktur krajowych w walucie obcej. Ustawione mamy wszystko według instrukcji i niby działa… ale, no właśnie, do deklaracji podatkowej wchodzą różnice od kwoty netto, co jest prawidłowe. Jednak w dokumencie RUK pokazana jest różnica od kwoty brutto. Wszystko było by ok, gdyby nie to, że mamy biegłego i on upiera się, że musi widzieć zestawienie różnic od kwoty netto. Jest gdzieś możliwość wykonania takiego zestawienia?

    Odpowiedz
      • Witam, niestety po zaznaczeniu PK`ów z różnicami i kliknięciu drukuj->kontrola biznesowa otrzymuje komunikat “pominięto dokumenty nie spełniające wymagań tego raportu” i nic się nie wyświetla. Po zaznaczeniu wydruku tego raportu dla wszystkich dokumentów z listy, otrzymuje raport, ale nic mi on nie daje, bo nie ma tam różnic kursowych.

        Odpowiedz
  • Witam,
    Jeśli zrobię PK i wyksięguje z konta te różnice groszowe to system wymusi na mnie rozrachunek. Zostanę z kontem 203 na zero ale będę miała w rozrachunkach za to nie rozliczone różnice groszowe.
    Nie mam możliwości zaksięgować dokumentu bez zaznaczenia nowej transakcji w rozrachunkach. Pokazuje błąd dokumentu z czerwonym wykrzyknikiem.
    Jakiś pomysł?

    Odpowiedz
  • No tak – ale teraz po “chwili zastanowienia” nie mogę tego zrobić ręcznie, gdyż konto sobie wyzeruje ale zostanie mi rozrachunek na jeden grosz. Sama nie poradzę sobie – proszę o pomoc.

    Odpowiedz
    • Witam,
      Proszę ręcznie wyksięgować.
      Jeżeli system zostawił Pani rozrachunek na grosz, to proszę go rozliczyć.
      Ale wydaje mi się, że nie ma tam rozrachunku – tylko saldo na 1 grosz.
      W PK proszę po prostu przeksięgować samo saldo…
      Może to trochę nieeleganckie, ale przecież brak rozrachunku to nie błąd…

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Witam. U mnie zaś jest problem z różnicami księgowymi różnic kursowych tzn. w rozrachunkach saldo z kontrahentem mi się zeruje, zaś na koncie pozostaje różnica np. 0,01 gr po przeliczeniu automatycznym różnic kursowych. Jak to poprawić? Wpadłam tylko na pomysł ręcznego wyksięgowania powstałych różnic – innych pomysłów nie ma 🙂

    Odpowiedz
  • Witam
    Wszystkie ustawienia dotyczące różnic kursowych mam zgodne (wg tego co jest tu pokazane), jako konto księgowe dotyczące rozliczania w walucie mam utworzone konto 131 i tam mam zaznaczone że jest walutowe, i uwzględniaj w saldzie wb, dodatkowo jest jako konto rozrachunkowe. W bilansie jest zdefiniowane po WN AKTYWA B III 1 C(1).
    podczas zamykania roku wystąpiły dwa komunikaty
    1 Konto techniczne przeszacowania walut nie zostało poprawnie zadeklarowane w ustawianiach programu.
    2 przy tworzeniu bilansu – nieprawidłowa definicja pozycji dla konta 131.
    Niestety nie wiem gdzie mam błąd. Proszę o wskazówki
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      131 powinno być walutowe ale nie rozrachunkowe – chociaż gdy występuje na nim saldo po stronie MA to łatwiej przy rozrachunkowym jest wykazać to w Bilansie – nie trzeba przepinać konta z Aktywów do Pasywów…
      Ale skoro zrobiła Pani konto 131 rozrachunkowym to zapewne zapomniała Pani przypiąć go w Pasywa saldem MA.
      Proszę wrócić do Ustawień Bilansu i kliknąć w Pasywa przy otwartym okienku okna, a zobaczy Pani, że konto 131 przypięte jest tylko stroną WN (może być oczywiście odwrotnie bo nie wiem jaką stroną przypięła Pani je do układu za pierwszym razem).
      Co do konta technicznego – proszę użyć jakiegokolwiek konta nieużywanego – musi być to konto rozrachunkowe… Ja używam często konta 200.
      To zmieni Pani w Ustawieniach programu – konta specjalne…
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Rozumiem, że transakcja automatycznego księgowania różnic kursowych zostanie naliczona po zaksięgowaniu dokumentów za dany miesiąc?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      Tak… A właściwie dla każdego dokumentu w którym znajduje się rozliczenie transakcji walutowej zostanie do bufora wystawiony dokument Różnic Kursowych – który należy na samym końcu zaksięgować tak jak każdy inny dokument…
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Witam,
    mam problem z różnicami kursowymi – wszystko jest ustawione przez wdrożeniowca i tak jak tu opisane.
    Program automatycznie nalicza różnice kursowe w w momencie rozliczania rozrachunków dokumentu typu DIM dokumentem WB, odwrotnie nie. Ale jeśli DIM jest np. z września a zapłata była wcześniej w maju – to wprowadzam WB i rozrachunki “czekają” i dopiero gdy wprowadzę DIM(SAD) we wrześniu i rozrachunki jako nowa transakcja, którą rozliczam rozrachunkami majowego WB . Problem powstaje przy księgowaniu dokumentów – nie chce mi zaksięgować majowego WB i różnic RUK, gdyż nie jest zaksięgowany dokument z września. Jak to zrobić jeśli by zaksięgować np lipiec maj muszę mieć zamknięty? Może robię coś nie tak ? Bardzo proszę o pomoc.
    Basia

    Odpowiedz
    • Witam,
      Najprawdopodobniej system po prostu “nie widzi” rozrachunku późniejszego – (chronologia transakcji).
      Proszę odejść w takim przypadku od zasady, że to WB rozlicza transakcje.
      Jeżeli WB było wcześniej niż DIM, to na WB tworzymy nową transakcję, a na DIM ją rozliczamy.
      Oczywiście kolejność księgowania to: WB, DIM.
      Proszę przyjąć zawsze zasadę, że księgujemy najpierw dokumenty tworzące transakcje, a potem je rozliczające.
      To powinno załatwić sprawę.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Pingback: Jak rozliczać różnice kursowe w programie Symfonia Mała Księgowość | Słoneczna Symfonia - System Księgowy pod kontrolą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *