Automatyczne różnice kursowe w programie Symfonia Finanse i Księgowość

Jeżeli prowadzisz rozrachunki w walutach obcych to skorzystaj z opcji automatycznego wyliczania różnic kursowych w programie Symfonia Finanse i Księgowość.

Każdy boi się tego jak ognia, a okazuje się potem, że bez automatycznych różnic kursowych nie da się żyć.

Jak włączyć jedną z podstawowych funkcji programu w rozliczeniach walutowych.

Właściwie to nie trzeba nic takiego zrobić aby funkcja działała. Natomiast z doświadczenia wiem, że można przygotować sobie pracę tak aby nie kolidowała nam to z innymi ważnymi funkcjami.

Zacznijmy od konfiguracji wyksięgowań samych różnic.

Częstym problemem wśród klientów są różnice kursowe na kontach gdzie prowadzone są rozrachunki z kontrahentami polskimi. Może dziwnie to brzmi ale przecież ustawa umożliwia nam takie działanie.

Warto na początek dokonać zmian w planie kont.

Standardowy plan kont przewiduje podział kontrahentów na polskich i zagranicznych. Jeżeli więc będziemy rozliczali się z kontrahentem polskim za pomocą jakiejkolwiek waluty obcej to konto rozrachunkowe powinno mieć możliwość ewidencjonowania kwoty rozliczenia właśnie w walucie obcej. Oczywiście prawo polskie dopuszcza ewidencjonowanie na kontach tylko w walucie polskiej ale bez możliwości przypisania kursu do rozrachunku program nie policzy różnic.

Na planie kont zaznaczamy więc aby konta rozrachunkowe dla kontrahentów polskich były kontami walutowymi.

Konfiguracja plany kont w programie Symfonia Finanse i Księgowość

Rys. 001 – Konfiguracja plany kont w programie Symfonia Finanse i Księgowość

Ale to jeszcze nie wszystko. Nie ważne, że syntetyki są walutowe. Schodzimy głębiej w analitykę kont rozrachunkowych i na konkretnych kartotekach również zaznaczamy aby były walutowe.

 

Rys. 002 – Konfiguracja plany kont w programie Symfonia Finanse i Księgowość - kartoteki

Tak oczywiście robimy na każdym koncie na jakim zamierzamy prowadzić rozrachunki walutowe.

Spotkałem się kiedyś z opinią, że nie jest to konieczne. Do czasu gdy trzeba było taki rozrachunek rozliczyć – nie dało się…

Następnym krokiem jest założenie dokumentu na automatyczne różnice kursowe. Nie jest to niezbędny element układanki, ale powoduje, że dokumenty różnic łatwiej jest odnaleźć (co przy wielu rozliczeniach jest czasami zbawienne), po drugie nie wchodzą w interakcję z innymi dokumentami prostymi – chodzi o sytuację podczas procedury zamykania roku (księgowanie dokumentów). Jest to o tyle ważne, że dokumenty różnic kursowych do chwili zaksięgowania dokumentów rozliczających transakcje walutowe nie posiadają numeru ewidencyjnego. Po zaksięgowaniu tych dokumentów różnice dostają swój numer nadany zgodnie z kolejnością księgowania dokumentów zależnych od nich.

Zakładamy więc dokument np. RUK (nie RK – bo to Raport Kasowy).

Wchodzimy w panel Dokumenty → Definiowanie.

Dodajemy nowy dokument, nazywamy go „Różnice Kursowe”, skrót „RUK”, typ „Dokument Prosty” i zapisujemy do bazy.

Definiowanie dokumentu różnic kursowych w programie

Rys. 003 – Definiowanie dokumentu różnic kursowych w programie

Następnie musimy zgłosić dokument do ustawień programu aby podczas wyksięgowania różnic kursowych korzystał właśnie z niego.

Ustawienia → Parametry stałe → Księgowania

W okienku tym wybieramy nasz dokument RUK do obsługi transakcji walutowych i zatwierdzamy wybór.

 Modyfikacja konfiguracji – wyznaczenie dokumentu RUK dla transakcji walutowych

Rys. 004 – Modyfikacja konfiguracji – wyznaczenie dokumentu RUK dla transakcji walutowych

Od tej pory możemy się cieszyć automatycznymi różnicami kursowymi w programie. A jak to działa sprawdźcie sami rozliczając dwie operacje walutowe, albo poczekajcie na kolejny artykuł opisujący takie zdarzenie gospodarcze.40 Odpowiedzi do Automatyczne różnice kursowe w programie Symfonia Finanse i Księgowość

  1. Pingback: Jak rozliczać różnice kursowe w programie Symfonia Mała Księgowość | Słoneczna Symfonia - System Księgowy pod kontrolą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *